رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به رشد ۴۱ درصدی صادرات از استان، گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تعطیلی واحدهای تولیدی در استان نداشتیم بلکه چند کارخانه بزرگ با حداقل اشتغال ۳۰۰ نفر، تولید محصولات خود را از سر گرفتند.

مردم تخلفات در بازار را با 124 به بازرسان اطلاع دهند

حسینقلی قوانلو ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه دشمنان با حربه سیاسی، جنگ اقتصادی را آغاز کرده‌اند، اظهار داشت: در چنین شرایطی نیازمند مدیریت اقتصادی صحیحی در بخش‌های مختلف هستیم تا این گذر مهم تاریخی را هم پشت سر بگذاریم.

وی افزود: تلاش دشمن برای بستن و عدم تحقق درآمدهای ارزی است که سبب مشکل در تأمین کالاهای اساسی می‌شود. این اتفاق می‌تواند زمینه افزایش قیمت برخی کالاها و البته نارضایتی‌های عمومی را هم فراهم کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان داشت: کاهش منابع ارزی بر بخش تولید هم اثرات سوئی خواهد داشت. مشکل در تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات خطوط تولید و هم چنین عدم نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی از جمله این چالش‌ها خواهد بود.

وی اظهار کرد: کاهش تولید، کاهش اشتغال و افزایش بیکاری، کاهش رشد اقتصادی و افزایش تورم و در نتیجه نارضایتی‌های اجتماعی از اهداف دشمن در جنگ اقتصادی است.

قوانلو به راه حل این مشکلات هم اشاره کرد و اظهار داشت: کنترل و رصد مستمر بازار و توجه ویژه به مقوله تولید و اشتغال از جمله موضوعاتی است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با بیان اینکه باید پاسخ حملات دشمن را محکم و قاطعانه داد، خاطر نشان کرد: در این شرایط اجازه نخواهیم داد هیچ واحد تولیدی دچار تعطیلی شده یا نیروهای کارگری خود را کاهش دهد. از ابتدای امسال تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تعطیلی واحدهای تولیدی در استان نداشتیم بلکه در همین مدت چند کارخانه بزرگ با حداقل اشتغال 300 نفر، تولید محصولات خود را از سر گرفتند.

وی افزود: کارخانه فولاد محمدی گلستان امروز با 3 شیفت فعالیت می‌کند و به عراق و افغانستان صادرات دارد. همچنین کارخانه فولاد معراج بندرگز نیز که سال‌ها تعطیل بود در چندماهه اخیر با ظرفیت بالایی آغاز به کار کرده است.

مردم تخلفات در بازار را با 124 به بازرسان اطلاع دهند

قوانلو در ادامه با اشاره به سوء استفاده برخی افراد صنوف مختلف، از شرایط ناآرام و متلاطم بازار گفت: کارگروه تنظیم بازار استان به ریاست استاندار و با اختیارات ویژه ای که تفویض شده است به صورت هفتگی برگزار می‌شود و نخستین جلسه آن فردا (چهارشنبه) برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: دبیرخانه کارگروه نیز که پس از انتزاع در جهادکشاورزی مستقر شده بود، دوباره به سازمان صنعت، معدن و تجارت برگشت. زیرا امروز نباید تنها بازار مرغ و تخم‌مرغ و یا گندم را تنظیم کنیم بلکه در جنگ اقتصادی باید همه کالاها را کنترل کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان ادامه داد: سامانه 124 در دسترس مردم قرار دارد و می‌توانند تخلفاتی که در بازار در خصوص گران‌فروشی، احتکار و هر تخلف دیگر صنفی را به بازرسین اطلاع دهند. بازرسین سازمان به همراه بازرسین اصناف، تعزیرات و دیگر دستگاه‌ها مانند دانشگاه علوم پزشکی در بازار حضوری مستمر دارند و 2 شیفته مشغول کار هستند.

قوانلو اظهارداشت: قصد نداریم که با متخلفان خرده پا برخورد کنیم بلکه تلاش می کنیم با آنهایی که در بازار اخلال ایجاد می کند، برخورد شود.

رشد 41 درصدی صادرات گلستان در 3 ماهه امسال

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در ادامه با اشاره به رشد صادرات استان در 3 ماهه نخست امسال اعلام کرد: میزان صادرات از گمرکات استان از 45.8 میلیون دلار سال گذشته، به 64.7 میلیون دلار در 3 ماهه نخست امسال افزایش یافت.

وی بیان داشت: در این مدت صادرات به کشور عراق 10 درصد، به ترکمنستان 37 درصد، به افغانستان 114 درصد و به قزاقستان 107 درصد رشد داشته است.

قوانلو با اشاره به اقلام صادراتی استان هم گفت: پنیر و فرآورده های لبنی به ارزش 11.8 میلیون دلار، میلگرد به ارزش 7.6 میلیون دلار و قطعات سوله به ارزش بیش از 3 میلیون دلار عمده‌ترین اقلام صادراتی استان در 3 ماهه گذشته بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان در ادامه با اشاره به شناسایی و ثبت انبارها در سامانه جامع افزود: از ابتدای آغاز این طرح تاکنون 16 هزار و 800 انبار شناسایی و در سامانه به ثبت رسیده که در حال حاضر ویژه کالاهای اساسی است.


 

ارسال نظر

آخرین اخبار