قائم مقام وزیر صنعت گفت: امسال ۱۰ هزار واحد صنعتی و معدنی و ۱۰ هزار واحد صنفی از تسهیلات نوسازی و بازسازی برخوردار می‌شوند.

نوسازی ۲۰ هزار واحدصنعتی، معدنی و صنفی کشور

به گزارش گلستان 24؛ رضا رحمانی ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در استان گلستان در خصوص انتقادی که به عملکرد بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری مطرح است، اظهارداشت: این یک واقعیت است که عملکرد بانک‌های خصوصی در حمایت از تولید ملی ضعیف بوده و در اجرای طرح رونق تولید روسیاه هستند.

وی افزود: برخی از بانک‌ها پرداختی در زمینه رونق تولید نداشتند که به بانک مرکزی اعلام کردیم و قول پیگیری دادند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امر تولید یادآور شد: طرح رونق تولید سال 95 در شرایطی که ناامیدی تولیدکنندگان و صنعت‌گران بیش از امروز بود در دستور کار قرار گرفت. سال نخست 16 هزار میلیارد تومان و سال گذشته و امسال 30 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد تا واحدهای کوچک و متوسطی که بر اثر تحریم‌های گذشته آسیب دیده بودند، مورد حمایت قرار بگیرند.

وی با اشاره به عزم دولت برای رونق تولید و اشتغال گفت: دولت طرح‌های مختلفی از جمله اشتغال روستایی و طرح کارا را در دست اجرا دارد و در بودجه 97 هم ردیف‌های خوبی برای این کار پیش‌بینی شده است.

رحمانی تاکید کرد: اعتقاد ما این نیست که اشتغال فقط از سوی دولت ایجاد شود اما این اقدامات می‌تواند به عنوان کاتالیزور باشد. ما همین‌که به پروپای تولیدکنندگان نپیچیم، خود بزرگترین حمایت است.

وی با بیان اینکه از نوسانات ارزی بخش صنعت آسیب‌های زیادی دیده و می‌بیند، اظهارداشت: اما همه این شرایط تهدید نیست بلکه می‌توان به عنوان فرصت از آن استفاده کرد. درست است که برخی واحدها از این نوسانات متضرر می‌شوند اما عده‌ای هم می‌توانند از این فرصت برخوردار شوند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تبدیل اقدامات کارگروه تسهیل به قانون خاطرنشان کرد: در گذشته برخی مصوبات ما را بانک‌ها یا جاهای دیگر اجرا نمی‌کردند و یا باید با سختی و پیگیری فراوان انجام می‌دادیم اما الان تبدیل به قانون شده و برای همه دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های آن لازم‌الاجراست.

وی ادامه داد: ما ننشستیم که بدهی‌های قبلی واحدهای تولیدی را بدهیم این مسائل را خودشان باید با بانک‌ها حل کنند. ما وظیفه حمایت از تولید را بر عهده داریم و هدف ما اصلا استمهال نیست و هرجایی هم که انجام می‌دهند خلاف دستورالعمل و بخشنامه بانک مرکزی است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این وزارتخانه پروژه‌های ویژه‌ای را در دست اقدام دارد، افزود: ایجاد زنجیره‌های ارزش فلزاتی همچون فولاد، مس و آلومینیوم، فعال‌سازی معادن کوچک، توسعه تولید پوشاک و نساجی و کفش، توسعه لجستیکی و زنجیره تامین از پروژه‌های ویژه وزارتخانه است.

رحمانی درخصوص بازسازی و نوسازی صنایع و واحدهای صنفی بیان داشت: این طرح برای تولید رقابت‌پذیر، افزایش صادرات و کاهش مصرف انرژی موثر است. در این طرح یارانه‌هایی هم به صنایع داده می‌شود. امسال به 10 هزار واحد صنعتی و معدنی و 10 هزار واحد صنفی تسهیلات نوسازی و بازسازی داده خواهد شد.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار