مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری گلستان بدون اعلام آماری از اتباع خارجی ساکن در این منطقه گفت: 10 تا 15 درصد این افراد به صورت غیرمجاز در استان سکونت دارند.

بیش از 10درصد اتباع بیگانه ساکن گلستان غیرمجازند

به گزارش گلستان 24؛مهدی دهرویه روز دوشنبه در نشست کمیسیون کنترل و ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز در شهرستان گنبدکاووس واقع در شرق استان اظهار داشت: اتباع خارجی دارای برگه اقامت در دو شهر گنبدکاووس و گرگان ساکن بوده و بیشتر از کشور افغانستان هستند.
پیش از این گفته شده بود که آمار اتباع خارجی ساکن در استان گلستان به حدود 25 هزار نفر می رسد.
وی، کنترل و ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز را طرحی ملی بیان کرد که از دو سال قبل اجرایی شده است و افزود: ایران در راستای رافت اسلامی و براساس قوانین بین المللی چندین دهه است که میزبان اتباع افغانستان بوده و به آنان خدمات ارائه می کند.
دهرویه در ادامه از آمادگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران برای احداث مدرسه مهربانی ویژه فرزندان اتباع افغانستان در گنبدکاووس خبر داد و یادآور شد: مدرسه مهربانی در گرگان احداث و دانش آموزان از آن استفاده می کنند.
به گزارش ایرنا، معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در سخنانی بر اجرای کامل طرح کنترل و ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت مردم و تشکل های مردم نهاد در شناسایی اتباع غیرمجاز و یا ارائه خدمات به اتباع مجاز می تواند مورد توجه قرار گیرد.
عبدالقدیر کریمی، ارائه خدمات به اتباع مجاز خارجی را اخلاقی و قانونی دانست و از اختصاص یک قطعه زمین برای ساخت مدرسه مهربانی یا مرکز آموزشی - فرهنگی ویژه دانش آموزان افغانستانی در گنبدکاووس خبر داد.
شهرستان گنبدکاووس با 350 هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

/ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار