مدیر جهاد کشاورزی آزادشهر در شرق گلستان از برنامه ریزی و مطالعه برای زهکشی 3هزار و 500هکتار از اراضی زراعی این شهرستان تا پایان سال جاری با هزینه 180 میلیارد ریال خبر داد.

18 میلیارد تومان صرف زهکشی اراضی آزادشهر می شود

به گزارش گلستان24؛سید عبدالله حسینی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مطالعات اولیه برای اجرای طرح زهکشی در سطح 2هزار و 200هکتار از اراضی در محدوده شمالی شهرستان انجام شد که بر این اساس میزان خروجی زه آب حاصل از طرح 6،6 میلیون متر مکعب خواهد بود.
وی بابیان اینکه مطالعات و زهکشی در سطح 3هزار و 500هکتار ادامه دارد، افزود: اجرای این طرح از منابع دولتی و بدون هزینه کرد کشاورزان بوده و عمر مفید آن 30 سال است.
حسینی در خصوص فواید طرح، اضافه کرد: کنترل نسبی سطح ایستابی در منطقه، خروج آب و املاح اضافی از بستر و عمق خاک، جلوگیری از شور شدن خاک و استفاده از آب استحصالی از جمله این مزایا است.
به گفته وی، کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن، کنترل آب های سطحی و سیل، حفاظت از محیط زیست، توسعه روستایی و امنیت غذایی، زودتر گرم شدن خاک در فصل بهار و شروع به هنگام کشاورزی، تامین آب مورد نیاز و کمک به افزایش تولیدات بخش کشاورزی از دیگر اهداف اجرای این طرح خواهد بود.
مدیر جهادکشاورزی آزادشهر ادامه داد: با اجرای این طرح می توان شاهد افزایش نسبی برداشت محصول گندم و کلزا به ترتیب به میزان 28 و 13 درصد و ارتقای سطح درآمد کشاورزان شهرستان بود.
شهرستان آزادشهر با افزون بر 95 هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است و 30 هزارهکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار