رئیس شعبه صلح و سازش دادگستری گنبدکاووس خبر داد

خیر نمونه کشوری و رئیس شعبه صلح و سازش دادگستری گنبدکاووس از اخذ رضایت خانواده هشت مقتول و نجات جان هشت نفر از محکومین به قصاص در این شهرستان خبر داد.

نجات 8 محکوم به قصاص با جلب رضایت خانواده مقتول در گنبدکاووس

به گزارش گلستان24؛محمد شهرکی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گنبدکاووس با اشاره به اینکه شعبه صلح و سازش دادگستری شهرستان گنبدکاووس که به شعبه شماره 11 موسوم است به لطف خدا، اعتماد مردم و همت همکارانمان در سال‌های اخیر توانسته موفقیت‌های بسیار خوبی را کسب کند، اظهار کرد: امیدواریم که این روند با مهربانی و لطف مردم همچنان ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه در این شعبه رسیدگی به اختلافات میان مردم و تلاش برای ایجاد صلح و سازش میان طرفین پرونده‌ها صورت می‌گیرد، افزود: در طی چند سال اخیر چندین هزار پرونده به این شکل و با اخذ رضایت شاکیان بسته شده و بسیاری از افراد از بند زندان رهایی یافته‌اند تا به کانون گرم خانواده خود بازگردند.

خیر نمونه کشوری و رئیس شعبه صلح و سازش دادگستری گنبدکاووس با تاکید بر اینکه در سالهای گذشته بالغ بر 9 نفر محکوم به اعدام که مدتی از حبس خود را تحمل کرده و اظهار ندامت و پشیمانی کرده بودند را با اخذ رضایت شاکیان از حکم قصاص رهایی دادیم، گفت: این افراد پس از تائید صلاحیت و تغییر رفتار در زندان، ندامت واقعی و البته اخذ رضایت از خانواده‌های مقتولین و البته تحمل میزانی از حبس به تشخیص دادگاه به کانون خانواده بازگشتند.

شهرکی با اشاره به اینکه در سال جاری و در همین 6 ماهه نخست نیز تعداد هشت پرونده قصاص به شعبه ما ارجاع داده شد که به لطف خدا و با اعتماد مردم موفق به اخذ رضایت خانواده مقتولان شدیم، اضافه کرد: در این پرونده‌ها که البته با تشخیص دادگستری و هر پرونده‌ای به ما ارجاع داده می‌شود با برگزاری جلسات مختلف و متعدد و گفت‌وگوی چندین باره با خانواده‌ها رضایت را اخذ می‌کنیم تا یک نفر به زندگی بازگشته و در واقع یک خانواده دیگر نیز از بی‌سرپرستی نجات پیدا کند.

وی با انتقاد از کسانی که به اخذ رضایت از خانواده مقتولان اعتراض می‌کنند، تصریح کرد: چند نکته در این موضوع قابل طرح است که نخستین و مهم‌ترین آن توصیه قرآن بوده که به صراحت فرموده در حالیکه قصاص حق شماست اما گذشت کردن برای شما بهتر است.

خیر نمونه کشوری و رئیس شعبه صلح و سازش دادگستری گنبدکاووس با بیان اینکه این افراد که به شعبه ما معرفی شده و ما رضایت خانواده‌های آنان را اخذ می‌کنیم افراد سابقه‌دار و دارای جرائم سازمان یافته نیستند، ادامه داد: ندامت واقعی آنان و گذراندن مقداری از حبس تنها یکی از شرایط چندگانه برای ارجاع این پرونده‌ها به شعبه صلح و سازش است.

شهرکی با تاکید بر اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و جرائم کوچک و بزرگ در جامعه معلول فقدان حضور سرپرست در خانواده‌ها و رشد کودکان و نوجوانانی بدون پدر و مادر است، افزود: اگر ما بتوانیم با شرایطی که عرض کردم یک خانواده را نیز از معرض این آسیب‌ها دور کنیم بدون آنکه حقی را ضایع کنیم اقدام بزرگی را رقم زده‌ایم.

گفتنی است محمد شهرکی در سال‌های گذشته بارها توسط مسوولان کشوری از جمله وزاری کار و کشور، روسای سازمان بهزیستی، کمیته امداد و رئیس جمعیت هلال امر کشور مورد تقدیر قرار گرفته و مفتخر به دریافت نشان هلال مهربانی و اسوه صبر در کشور شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار