هاشمیان گفت: بر اساس قانون کسانی که بقایای گیاهی را آتش می زنند تحت پیگرد قرار می گیرند

پیگرد قانونی برای کسانی که بقایای گیاهی را آتش می زنند

به گزارش گلستان۲۴؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری، رئیس کل دادگستری گلستان از دادستان ها خواسته، در نشست هایی با فرمانداران، مسئولان جهاد کشاورزی محیط زیست، منابع طبیعی ودهیاران از آنان بخواهند برای پیشگیری از آتش زدن بقایای گیاهی از هم اکنون چاره اندیشی و راه های جایگزین به کشاورزان معرفی کنند.

 

«هادی هاشمیان» که رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال استان نیز هست همچنین دادستان ها را مکلف کرد: به عنوان مدعی العموم کسانی که کاه و کلش و بقایای محصولات کشاورزی را آتش می زنند به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

 

هاشمیان با بیان اینکه بر اساس قانون کسانی که بقایای گیاهی را آتش می زنند تحت پیگرد قرار می گیرند، افزود: بر اساس ماده 2 قانون جلوگیری از آلودگی هوا مصوب 1374، پخش و انتشار هرگونه مواد آلوده کننده هوا بیش از حد مجاز از منابع تجاری، خانگی و متفرقه در هئوای آزاد ممنوع است و متخلف به عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی تحت تعقیب قضایی  قرار می گیرد.

 

به گفته وی، همچنین به صراحت در ماده 45 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها ومراتع کشور اگر آتش ناشی از آتش زدن کاه و کلش مزارع به جنگل ها سرایت کند، مرتکب به حبس تادیبی از دو ماه تا یکسال محکوم می شود.

 

هاشمیان افزود: بر اساس اعلام نظر کارشناسان آتش زدن مزارع علاوه بر آلودگی محیط زیست و تخریب منابع خاکی و آتش گرفتن درختان حاشیه جاده ها، در برخی موارد سبب سرایت آتش به جنگل ها و مراتع نیز شده است.

 

سال های گذشته با ورود دستگاه قضایی، روند سوزاندن بقایای گیاهی در زمین های کشاورزی کاهش یافته است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار