مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان از دسترس داشتن 80 درصد از جمعیت استان به اینترنت خبر داد.

دسترسی 80 درصد از جمعیت استان به اینترنت

به گزارش گلستان ۲۴؛ در گذشته به دلیل عدم وجود اینترنت، کامپیوتر و غیره یک چالش مهم در جامعه محسوب می‌شد ولی امروزه زیرساخت‌ها فراهم است ولی برخی از مسوولان در برابر دولت الکترونیک مقاومت نشان می‌دهند که این در نوع خود یک چالش بزرگ است.

در جامعه ما اغلب از اینترنت برای وب‌گردی و ارتباطات راه‌دور استفاده می‌شود و در دانشگاه‌ها در راستای تحقیقات علمی است.

به علت نبود زیرساخت‌ها و قوانین لازم ارائه تجارت الکترونیک در سطح محدودی صورت می‌گیرد اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تجارت الکترونیکی و وبگاه‌های تجاری ایران در سطح منطقه پربازدیدتر از کشورهای همسایه هستند.

کشور ایران از سال  ۱۹۹۳ توانست به اینترنت متصل شود و از آن زمان به بعد شاهد افزایش تعداد کاربران اینترنتی در ایران بودیم.

در این زمینه گفت و گویی صمیمی با محمد احمدی «مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان» صورت گرفت.

* در گلستان تعداد 150 دفتر پیشخوان شهری وجود دارد/ 330 دفتر آی‌سی‌تی در گلستان فعالیت می‌کند

چه تعداد دفاتر پیشخوان و دفاتر«آی‌سی‌تی» در سطح استان گلستان فعال است؟

احمدی: یکی از ساختارهایی که در موضوع دولت الکترونیک پیش می‌آید موضوع دفاتر پیشخوان است در استان گلستان تعداد 150 دفتر پیشخوان شهری داریم که این دفاتر فعالیت‌های نظارت، ارزیابی و کنترل و صدور مجوز را انجام می‌دهند.

دفاتر ارتباطات روستایی و یا دفاتر آی‌سی‌تی روستایی در حوزه روستاها فعال هستند که در سطح استان تعداد 330 دفتر آی‌سی‌تی فعال هستند که متاسفانه به دلیل عدم مجوز و یا جواز کار آنطور که باید و شاید نمی‌توانند خدمات به روستاییان ارائه دهند.

در تاریخ 27 اسفند سال 1397 بود که هیئت دولت مصوبه‌ای را ابلاغ کرد و بعد از ابلاغ این مصوبه مشکل مرتفع شد و با وجود آنکه قریب به 10 سال از تاسیس دفاتر آی‌سی‌تی در استان می‌گذرد این دفاتر دارای آیین‌نامه‌ای نبودند که ما بتوانیم آنها را ساماندهی کنیم.

خوشبختانه بعد از ارائه این آیین‌نامه دست ما باز شد و در سال جاری مسوولان دفاتر آی‌سی‌تی روستایی استان گلستان می‌توانند به دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان مراجعه کنند و یا از طریق سایت درخواست‌های خودشان را به ما اطلاع دهند تا ما بتوانیم در سال جاری پروانه برای تعدادی از این دفاتر صادر کنیم و از طریق این پروانه این دفاتر بتوانند علاوه بر این چند خدمات خدمات دیگری از جمله آب، برق، گاز و بیمه و غیره را ارائه دهند و گامی برای تحقق دولت الکترونیک در روستاها شود.

با وجود آنکه تقریبا 50 درصد از مردم استان گلستان در روستاها مستقر هستند اگر بتوانیم در سال جاری با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی ذیربط مبنی بر درخواست مجوز برای دفاتر پیشخوان می‌توانیم کمک بزرگی در راستای دولت الکترونیک به روستاییان انجام دهیم.

* در راستای تعاملات بین دستگاهی نتوانستیم آنطور که باید به خوبی عمل کنیم

یکی از زیرساخت‌های دولت الکترونیک دستگاه‌های خدمات‌رسان هستند که با همکاری یکدیگر می‌توانند خدمات‌رسانی را به سرعت و دقت بیشتری دنبال کنند در حال حاضر چه تعداد از دستگاه‌ها در قالب شبکه الکترونیک با هم همکاری دارند؟

احمدی: در حوزه همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط در راستای دولت الکترونیک بسیار خوب عمل کردیم و مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که هر دستگاهی اطلاعات خودش را محرمانه می‌داند و متاسفانه در راستای تعاملات بین دستگاهی نتوانستیم آنطور که باید به خوبی عمل کنیم.

هر دستگاهی اطلاعات خودش را محرمانه می‌داند و به همین دلی حاضر نیست اطلاعاتی که دستگاه مقابل می‌خواهد از آن استفاده کند را در اختیارش قرار دهد و بر همین اساس وزارت اطلاعات و فناوری مرکزی را تحت عنوان مرکز تبادل اطلاعات یا آی ایکس را ایجاد کرده است که بر روی این بستر دیگر نیاز نیست دستگاه‌های بانک‌های خودشان را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

* در گلستان 260 گیگابایت اینترنت ورودی داریم/ در گلستان تنها از 40 گیگابایت اینترنت استفاده می‌شود

درخصوص پوشش اینترنت در سطح استان گلستان بفرمایید که چند گیگابایت اینترنت ورودی در سطح استان داریم و چه میزان از این ظرفیت در استان استفاده می‌شود؟

احمدی: در استان گلستان 260 گیگابایت اینترنت ورودی داریم و از این ظرفیت تنها 40 گیگابایت اینترنت استفاده می‌شود یعنی کمتر از 15 درصد در سطح استان استفاده می‌شود.

ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند ثابت و متحرک در استان گلستان 80 درصد است یعنی 80 درصد از جمعیت مردم استان گلستان به اینترنت دسترسی دارند و یک میلیون و 500 پرت اینترنت ثابت و سیار در گلستان وجود دارد.

ضریب تلفن ثابت در استان گلستان 33 درصد است یعنی به ازای 33 درصد از جمعیت استان گلستان ما شماره تلفن ثابت داریم.

درخصوص زیرساخت‌های دولت الکترونیک که می‌تواند منجر به کسب و کارهای نوپا در استان گلستان شود توضیح بفرمایید؟

احمدی: موضوع اشتغال و کسب و کار یکی از چالش‌های مهم در کشور محسوب می‌شود و وزارت ارتباطات سایتی را تحت عنوان «طرح نوآفرین» راه‌اندازی کرده است که کسب و کارها می‌توانند در این سایت ثبت‌نام کنند و در صورتی که حائز شرایط لازم باشند می‌توانند معافیت‌های مالیاتی، معافیت بیمه و غیره را دریافت کنند.

/فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار