اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در شهر گرگان مهم‌ترین موضوعی بود که در یکصدوشصت و نهمین جلسه شورای شهر مطرح شد و به دلیل نظرهای متفاوت اعضا رأی‌گیری درباره این لایحه به جلسه فوق‌العاده موکول شد.

انجام طرح تفکیک زباله از مبداء در گرگان

به گزارش گلستان ۲۴؛ یکصد و شصت و نهمین جلسه شورای شهر گرگان با دستور کار نطق پیش از دستور سخنگوی شورای شهر، گزارش نائب رئیس شورا از وضعیت خدمات شهری و فضای سبز در برخی شهرهای استان‌های گیلان و اردبیل و بررسی لوایح و نامه‌های رسیده برگزار شد. اما شاید مهم‌ترین موضوعی که در این جلسه مطرح شد اجرای طرح تفکیک از مبدا پسماندهای خانگی و نحوه ساماندهی زباله‌گردها بود. موضوعی که با نظرهای متفاوت اعضای شورای شهر همراه بود و در نهایت قرار شد در یک جلسه فوق‌العاده درباره این لایحه تصمیم‌گیری شود.

فائزه عبداللهی با تأکید بر لزوم اجرای این طرح در شهر گرگان گفت: شاید تنها مرکز استانی باشیم که هنوز درباره مدیریت پسماند اقدامی انجام ندادیم. شهرداری تا کنون چندبار لایحه فرستاده اما بنا به هر دلیلی به نتیجه ختم نشده است.

وی افزود: در اجرای طرح مدیریت پسماند و تفکیک از مبدا باید فکری به حال زباله‌گردها کرد. در این شرایط اقتصادی برخی از زنان سرپرست خانوار بچه در بغل، روزی خود را در همین سطل‌های زباله جست‌وجو و تأمین می‌کنند. شهرداری باید این افراد را شناسایی کند و برنامه‌ای برای آنها داشته باشد.

عبداللهی به موضوع آموزش شهروندان هم تأکید کرد و گفت: تفکیک زباله از مبدا موضوع مهمی است، شهروندان باید این مسئله را آموزش ببیند تا نفع آن به جامعه برگردد.

حسین ربیعی دیگر عضو شورای شهر گرگان با یادآوری تجربه گذشته درباره واگذاری جمع‌آوری پسماند به پیمانکار گفت: در دوره قبلی گروهی برنده مناقصه شدند که بر سر سطل‌های زباله، بادیگارد گذاشته بودند و هر زباله‌گرد با گاری دستی که به آن نزدیک می‌شد را قلع و قمع می‌کردند. این در حالی است که پیمانکاری که قرار است کار را به دست بگیرد باید زباله‌ها را از درب منازل جمع کند نه اینکه منتظر بماند تا مردم زباله‌هایشان را داخل سطل‌ها بریزند و بعد آنها کار خود را شروع کنند.

سعید رحیمی هم با تأکید براینکه زباله‌گردهای سطح شهر باید ساماندهی شوند، گفت: زباله‌گردی برای برخی‌ها تنها منبع درآمد است و ما نمی‌توانیم با اجرای یک طرح، درآمد این افراد را قطع کنیم. این مسئله را هم باید بپذیریم که در پسماند مافیا و سود زیادی وجود دارد.

سیدمحمد مرتضوی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان البته نظر متفاوتی دراین باره داشت و گفت: وظیفه ما این است که شغل و کسب و کار درستی برای شهروندان ایجاد کنیم اما زباله‌گردی جزو مشاغل صحیح نیست و آلودگی زیادی برای فرد و حتی در محل سکونت این افراد ایجاد می‌کند.

وی افزود: باید از راه دیگری به این افراد کمک کرد. می‌توان این افراد را شناسایی و به پیمانکاران معرفی کرد تا در اجرای طرح پسماند کمک حال شهر باشند.

ابراهیم جرجانی، نائب رئیس شورای شهر گرگان پس از شنیدن اظهارات اعضا اعلام کرد رای گیری درباره این لایحه به جلسه فوق‌العاده در روزهای آینده موکول می‌شود.

جرجانی در بخشی از این جلسه نتیجه بازدید از برخی شهرها مانند لاهیجان، رشت و غیره را در صحن علنی شورا قرائت کرد.

وی گفت: شهرهایی که در زمینه خدمات شهری و زیباسازی موفق‌تر بوده‌اند، عملکرد خوبی هم در جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی داشتند. شهرداری در این شهرها عموما نقش هماهنگ کننده را برعهده دارد و امور به بخش خصوصی واگذار شده است.

در این جلسه اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با تبریک روز خبرنگار از شهردار و رئیس شورای اسلامی این شهر خواستند تا خیابان یا میدانی در گرگان با عنوان خبرنگار نامگذاری شود.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار