سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان خبر داد

حسینی از تصویب ۴ میلیارد تومان اعتبار برای علاج بخشی سد وشمگیر در سال جاری خبر داد.

تصویب اعتبار ۴ میلیارد تومانی برای علاج بخشی سد وشمگیر در سال جاری

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از روابط عمومی سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان، «سید محسن حسینی» گفت: سد وشمگیر برای دوره ای ۳۰ ساله طراحی شد، اما امسال ۵۰ سال از عمر آن می گذرد بنابراین نباید انتظار داشت کارایی زیادی داشته باشد.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان خاطرنشان کرد: قرار بود بعد از ۳۰ سال عمر مفید سد وشمگیر تعطیل شود اما به دلیل اینکه مراکز جمعیتی و اقتصادی پیرامون آن شکل گرفته بود تصمیم براین شد تا با علاج بخشی سد، به نحو مطلوبی از تاسیسات بهره برداری شود.

 

حسینی گفت: این سد ۲۱ هزار هکتار شبکه دارد ولی با توجه به انقضای عمر مفید آن توان آبیاری ۱۲ تا ۱۳ هزار هکتار را دارد و به دلیل رسوبات حجم مخزن به نصف کاهش یافته و علاوه بران تجهیزات ایستگاه های پمپاژ نیز مستهلک شده است.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به علاج بخشی این سد، افزود: تاکنون توانسته ایم حجم مخازن فرعی ۱ و ۲ را افزایش داده و مخزن فرعی۴ نیز در حال تکمیل است که مجموعا بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب به طرفیت ذخیره سد اضافه شده است.

 

وی اظهارداشت: برنامه های بعدی در بخش مخازن،  توسعه مخزن اصلی، مخزن ۳ و مخزن بی بی شیروان است که مجموعا حدود ۲۰ میلیون متر مکعب دیگر به طرفیت ذخیره سد اضافه خواهد کرد.

 

حسینی خاطر نشان کرد: ظرفیت ایستگاه پمپاژ شبکه راست، در مجموع 13 مترمکعب بر ثانیه برای آبیاری کانال های r1 تا r16  بود که با توجه به استهلاک زیاد و پایان عمر مفید، تمهیدات دیگری از جمله؛ نصب دو دستگاه الکتروپمپ در ایستگاه ساحل راست جهت آبیاری کانال های r1  و r2، فعال سازی دو دستگاه پمپ در سکوی رضایی جهت آبیاری کانال های r3 و r4، فعالسازی کانال معکوس جهت استقرار پمپ های مردمی فعلا جهت آبیاری کانال های r4 و r5 و احداث دریچه r6 جهت آبیاری کانال های  r6 تا r16 اندیشیده شد.

 

وی برنامه سال ۹۹ را  تکمیل بازسازی و تجهیز پمپاژ ساحل راست اعلام کرد که آبرسانی به شبکه راست شرایط مطلوبتری پیدا کند و گفت: در صورت تقویت قابل توجه اعتبارات، عملیات احداث ایستگاه پمپاژ ساحل چپ در پایاب دریچه خروجی سد و خط انتقال آب جهت آبرسانی بهتر به شبکه چپ نیز قابلیت اجرا دارد.

 

سرپرست شرکت آب منطقه ای گلستان، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل علاج بخشی سد وشمگیر را بالغ بر ۲۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با تلاش دولت و مجلس شورای اسلامی این امر هرچه سریعتر محقق شود. 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار