مراسم عزاداری و سینه زنی "کمر به کمر" رامیان به عنوان یکی از رسم عاشورایی و ثبت ملی‌شده این شهرستان امسال به دلیل شرایط کرونایی و تاکید برضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار نمی‌شود.

تعطیلی عزاداری سنتی کمر به کمر رامیان به دلیل شیوع کرونا

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، یکی از آیین‌های سنتی ویژه ماه محرم که به عنوان میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شده مراسم عزاداری کمربه کمر رامیان است که در آن دسته‌های عزاداری طایفه‌های ساکن این شهرستان صبح عاشورا به سمت میدان امام علی (ع) این شهر حرکت کرده و با اجتماع در این مکان و تشکیل حلقه‌های بزرگ در رثای امام حسین‌(ع) و یاران باوفایش به سینه می‌زنند.

در این مراسم معنوی که نماد باور مردم عزادار به محوریت ولایت علی ابن ابیطالب (ع) و ۱۱ امام دیگر است دسته‌های عزاداری با پوشیدن کفن‌های سفید، سبز و سیاه و به صورت دسته‌های کمر به کمر در چند صف طولانی پشت سر هم حرکت می‌کنند و با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی به عزاداری می‌پردازند.

به گفته رییس اداره تبلیغات اسلامی رامیان، با توجه به شیوع کرونا، امسال هیات‌های مذهبی این شهرستان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران ایشان را در حیاط مساجد و تکایا و فضای باز خیابان‌ها با جمعیت محدود برگزار می‌کنند اما آیین دیرینه سینه‌زنی کمربه کمر روز عاشورا به دلیل شیوه اجرای آن که همراه با فشردگی جمعیت و بدون رعایت فاصله است، امسال انجام نمی‌شود.  

حجت‌الاسلام سیدمهدی میر رسولی افزود: در گذشته عزاداران حسینی از روزهای اولین روزهای محرم برای آشنایی مردم با این نوع از سینه‌زنی در مساجد و تکایا تمرین می‌کردند تا به صورت یک دست و باشکوه این آیین را در روز عاشورا اجرا کنند که امسال اجرای این برنامه‌ هم منتفی است.

شورای عالی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور آیین سینه زنی کمر به کمر رامیان را سال ۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند.

ویروس کرونا از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه ۹۸) در چین شیوع یافت و در مدت زمان کوتاهی جهان را درنوردید و اکنون ابتلا جهانیان از مرز ۲۰ میلیون گذشته و محققان هر روز با نشانه‌های جدیدی از این ویروس مواجه می‌شوند.

طبق آخرین اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تاکنون حدود ۷۰۰ نفر بر اثر کرونا در گلستان جان خود را از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز شنبه گفت: تاکنون ۳۵۶ هزار و ۷۹۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۲۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۵۰۲ نفر رسید.

شهرستان رامیان با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان قرار دارد.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار