حجت الاسلام والمسلمین ناطقی استاد حوزه خواهران گفت: خداوند انسان را برای حیات دنیا نیافرید بلکه دنیا را زمینه تحقق حیات طیبه و سعادت ابدی در آخرت قرار داد.

دنیا زمینه تحقق حیات طیبه و سعادت ابدی در آخرت است

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از کوثر از گلستان، حجت الاسلام والمسلمین ناطقی در اولین جلسه ضمن خدمت کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران گلستان با استناد به روایاتی به بحث پیرامون «صفت عُجب» پرداخت و بیان کرد: اگر انسان بداند که دست او از عمل صالح خالی است، و برای ترقی و کمال نیاز به تلاش های بسیار در تمام طول عمر دارد، متوجه می شود که هزار راه نرفته دارد.

وی گفت: امام صادق(ع) در کتاب اصول کافی فرمودند: «الا یکون العبد مومنا حتی یری الناس کلهم خیرا منه»، بنده مومن مردم را از خود بهتر ببیند تا دچار عُجب نشده و تحقیر و کوچک دیدن در انسان ریشه نکند.

استاد حوزه با تاکید بر رعایت اوصاف متقین همچون، صدق و امانتداری و غیره، عُجب را خطری بزرگ معرفی کرد و توضیح داد: انسان برای دوری از عجب خود را در پیشگاه خدا عبد حقیر بداند، همچنان که در روایات اهل بیت علیهم السلام نیز اینگونه آمده است.

حجت الاسلام ناطقی در تشریح تفاوت "تکبر" با "عجب" گفت: در عجب انسان بخاطر محاسنش به خود می بالد اما در تکبر انسان خود را در مقابل دیگران برتر می داند و یا حس برتری دارد.

وی مهم ترین منفذ شیطان را عُجب انسان دانست و افزود: نتیجه این صفت، سقوط و هلاکت است، چه بسا این صفت در افراد متدین و حوزوی بیشتر نفوذ پیدا می کند که پایین بودن معرفت، موجب عُجب می شود.

استاد موسسه آموزش عالی الزهراء(س) گرگان با تاکید بر شکرگزاری انسان در مقابل عنایات خداوند، با بیان روایاتی درباره کسی که خود را وابسته به دنیا می کند، توضیح داد: این دسته افراد از هدف اصلی و مقصد نهایی غفلت کرده اند و به «الدنیا مزرعه الاخره» توجه نکرده اند که دنیا ارزش ندارد و خداوند انسان را برای حیات دنیا نیافرید بلکه دنیا را زمینه تحقق حیات طیبه و سعادت ابدی در آخرت قرار داد.

حجت الاسلام ناطقی با اشاره به تعابیر مختلف آیات و روایات درباره دنیا، آن را به بازاری تشبیه کرد که انسان برای بهره بردن زندگی، اسباب مورد نیاز خود را از آنجا فراهم می کند که عده ای در این بازار سود می برند و عده ای متضرر می شوند؛ کسی که سود برد، بهترین استفاده را از دنیا برده است.

وی ادامه داد: بهترین استفاده از دنیا این است که انسان آن را وسیله رسیدن به آخرت قرار دهد و از فرصت های خدادادی استفاده کند، توشه ای برای آخرت ذخیره کند که سرمایه مختصر عمر، بیشترین منفعت است زیرا اگر انسان اهل نجات شود، اجر و پاداش قیامت با هیچ سرمایه و ثروتی قابل مقایسه نیست، گذشته از کیفیت او که نظیری ندارد، این نعمت ها ابدی و کمّی است.

استاد حوزه توضیح داد: انسان یک عِوض بی منتها را با چه منفعتی می تواند به دست آورد که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست؛ اگر فردی دنیای بی ارزش را بر آخرت مقدم بداند، عاقلانه نیست زیرا متاع دنیا فانی و از بین رفتنی است.

 حجت الاسلام ناطقی خاطرنشان کرد: به جهت فانی بودن دنیا، عمر انسان روزی پایان می یابد و از آنجایی که لذت ها، آلام و سختی های گذشته با آینده متفاوت است، دائم تجدید می شوند و از بین می رود، به همین دلیل «دنیا لهو و لعب است» یا اینکه انسان را می فریبد و به انسان فریفته ضرر می رساند.

وی از دست دادن آخرت را بخاطر دنیا نوعی سفاهت خواند و تشریح کرد: اگر انسان به خاطر لذایذ کوتاه مدت که با آلام همراه است، سعادت ابدی را از بین برده و شقاوت ابدی را بخرد، نوعی جنون و سفاهت است زیرا می توانست بهترین معامله باشد.

مبلغ حوزه در پایان با گرامیداشت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، اظهار کرد: فهم از درک شخصیت و مقام امام حسین عاجز است و بر اساس روایات، تمام انبیاء بر امام حسین(ع) گریه کردند؛ امام حسین(ع) تمام دارایی و هستی خود را در راه خدا نثار کرد و خداوند غنی و کریم در جبران آن به عظمت مقام امام افزود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار