مدیرکل بنیاد مسکن گلستان گفت: با وجود اینکه گلستان جزو ۱۰ استان حادثه‌خیز کشور است و روی گسل زلزله واقع شده، اما متأسفانه ۵۶ درصد واحدهای مسکونی در روستاهای این استان غیرمقاوم است.

خطر در کمین ۱۱۰ هزار خانه غیرمقام گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ سیدمحمد حسینی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: امسال اعتبارات مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی در گلستان نسبت به سنوات گذشته با رشد سه برابری، به ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است. به‌زودی عملیات اجرایی مقاوم‌سازی ۷۰۰۰ واحد غیرمقاوم را در استان شروع می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه رمز موفقیت طرح مقاوم‌سازی، استقبال از سوی مردم است، افزود: در روستاهای استان ۱۱۰ هزار واحد مسکونی غیرمقاوم داریم. در بنیاد مسکن آمادگی کامل را داریم که ظرف ۳ تا ۴ سال تمامی خانه‌های غیرمقاوم روستاهای استان گلستان را مقاوم‌سازی کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان با اشاره به مقاوم‌سازی ۱۱ هزار و ۴۰۰ واحد غیرمقاوم در روستاهای استان در سال گذشته، تصریح کرد: در مجموع تاکنون ۶۵ هزار واحد مسکونی در سطح استان مقاوم‌سازی شده است.

حسینی تأکید کرد: مردمی که خانه‌های غیر مقاوم دارند حتماً منتظر نمانند که خانه آنها بر اثر حادثه زلزله یا طوفان دچار آسیب شود و بعد به دنبال بازسازی خانه‌شان بروند.

وی با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای مقاوم‌سازی خانه‌ها، گفت: برای هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد کم و بازپرداخت ۱۵ساله و ضمانت زنجیره‌ای در نظر گرفته شده است. علاوه بر این نظارت بر ساخت واحدها، طراحی نقشه و صدور پروانه ساختمان رایگان خواهد بود.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان در ادامه با اشاره به خسارت‌های زمین‌لرزه روز گذشته در رامیان، گفت: طبق ارزیابی صورت گرفته از ۱۰۰۰ واحد مسکونی موجود در روستاهای منطقه، به ۱۹۵ واحد مسکونی خسارت وارد شد که از این تعداد ۱۲۴ واحد مسکونی نیازمند بازسازی و ۷۱ واحد نیز نیازمند تعمیرات هستند.

وی افزود: از مجموع واحدهای بررسی شده در منطقه، ۶۰ درصد آنها خشتی و گلی بوده و نیازمند مقاوم‌سازی است. اگر زمین‌لرزه شدت بیشتری داشت حتماً تلفات جانی را در این منطقه شاهد بودیم.

حسینی بیان کرد: امروز اولین کلنگ زنی بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده از زلزله را در روستای قورچای رامیان خواهیم داشت. با توجه به در پیش بودن فصل سرما و کوهستانی بودن منطقه، امکان اسکان خانوارهای زلزله‌زده در چادر وجود ندارد و باید به دنبال اسکان این افراد در محل‌های دیگری بود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار