با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌وکارها، دولت اقدام به حمایت مالی از مردم و توزیع بسته‌های معیشتی کرد.

خبر بد برای حذف عده ای از یارانه بگیران

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از پندارآنلاین؛ برخی از این کمک‌ها در قالب وام به کارگاه‌ها تعلق گرفت و برخی هم به شکل یارانه نقدی یا وام به دست مردم رسید. بعد از اعلام تعطیلی سراسری اخیر  در کشور، دولت اعلام کرد در این مدت حمایت‌هایی را در نظر گرفته است. این حمایت‌ها شامل پرداخت  کمک هزینه صد هزارتومانی  و اعطای وام یک میلیونی به اقشار نیازمند جامعه بود. خبر خوبی که در این شرایط تیره اقتصادی موجب دلگرمی عده‌ای از مردم شد. اما بعد از واریز اولین کمک کرونایی 100 و 120 هزارتومانی سیل گسترده پیام های مردمی به طرف روزنامه ارسال شد.

 

پیام هایی که مردم در آن از نحوه شناسایی نادرست مشمولان یارانه کرونایی انتقاد کرده بودند. مثلا فردی نوشته بود : «فردی را می شناسم که چند خانه دارد اما کمک کرونایی 100هزارتومانی گرفته. ولی من چندماه است که بیکارم  و چیزی نگرفتم!»  یا فرد دیگری نوشته بود :« من بازنشسته  تامین اجتماعی هستم اما این رقم برای من واریز نشده است. » برخی دیگر از پیام ها را در ادامه ملاحظه می کنید :

 

* لطفا قضیه یارانه کمک معیشتی را پیگیری کنید. چرا به من و هیچ کدام از اطرافیانم تعلق نگرفته؟ مگر آقای روحانی نگفتند به همه می دهند؟

* کارگر روزمزد خیاطی هستم .از زمان شروع کرونا تا الان ماهی یک میلیون هم درآمد نداشتم. به بنده صد تومان ندادند بیایید با من مصاحبه کنید، ببینیم به چه کسانی دادند؟

 

* نمی دانم این عدد 60 میلیون که قراره یارانه بگیرن از کجا آمده؟ در حالی که کارگری که فقط دو تومان حقوق ثابت می گیره، جزو این 60 میلیون نیست.

 

* برای دریافت نکردن کمک معیشتی به کجا باید اعتراض کنیم؟ چطور من که روزمزد هستم ، نگرفتم!

* این کمک معیشتی 100هزارتومانی همه‌اش حرف و کشکه. به خدا اصلا عدالتی نیست. مسئولان این همه ادعاشون می شه ، من با پنج نفر و شغل کاسبی که حدود یک سال راکده واقعا برای خودم متاسفم.بعضی دیگر هم گفتند بعد از محدودیت های کرونایی به شدت متضرر شدند و به کمک دولت نیاز داشتند اما مبلغی برایشان واریز نشده است. البته ابتدا به دلیل اطلاعیه سازمان برنامه که افرادی را که یارانه معیشتی می‌گیرند  و تعداد آن ها 60 میلیون نفر است ، مشمول این کمک جدی دانسته بود   این تصور ایجاد شد که قرار است همه 60 میلیون نفری که یارانه معیشتی می‌گیرند، این کمک را دریافت کنند اما وجود برخی شرط های دیگر از جمله  شرط « حقوق نگرفتن از هیچ جایی »در اطلاعیه وزارت رفاه درباره واجدان شرایط عملا این تعداد را به کمی بیش از نصف تقلیل داد .هر چند این نحوه پرداخت بازهم نشان داد که بانک اطلاعاتی تشخیص مشمولان دریافت یارانه همچنان اشکالات جدی دارد  .در ادامه مطلب به جزئیات این موضوع و پاسخ مسئولان می پردازیم .

 

کلاف سردرگم تشخیص دهک های درآمدی

اعتراض مردم به پرداخت نشدن کمک های معیشتی، داستانی تکراری است و سر دراز دارد. حدود 10 سال از اولین پرداخت یارانه نقدی دولت به مردم می‌گذرد. سال گذشته نیز همزمان با افزایش قیمت بنزین، طرح یارانه معیشتی آغاز شد. هرچند تا کنون13 مرحله یارانه برای کمک به دهک های پایین تر واریز شده اما همچنان بخش زیادی از مردم به نحوه شناسایی و تخصیص این کمک‌ها معترض هستند. داستانی که از چند روز پیش با واریز اولین کمک معیشتی حمایتی برای اقشار متضرر از کرونا پیچیده تر شده است و هرروز بخش زیادی از مردم از این موضوع انتقاد می کنند. در صورتی که بعد از چندین سال از واریز یارانه 45هزارو 500 تومانی و بعد از یک سال از کمک معیشتی در عمل هیچ اقدام مؤثری برای تشخیص درست و طبقه‌بندی دهک‌های درآمدی و افراد نیازمند  انجام نشده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار