قرآن کتاب دینی مسلمانان است که از ۱۱۴ سوره تشکیل شده است و خواندن هر یک از این سوره ‌ها خواص و برکاتی دارد.

فضیلت و برکات سوره سجده

به گزارش گلستان ۲۴؛ سوره سجده هفتاد و پنجمین سوره‌ای است که به پیامبر نازل شده، ولی در مصحف سی و دومین سوره قرآن قرار گرفته است. این سوره ۳۰ آیه دارد و در مکه به پیامبر نازل شده است.

 

سوره سجده درباره معاد، خلقت هستی در شش زمان و خلقت انسان از گِل سخن می‌گوید و به منکرانِ قیامت هشدار عذاب می‌دهد و ثواب مؤمنان را پاداشی معرفی می‌کند که برای انسان قابل تصور نیست.

 

شأن نزول آیات سوره سجدهشب‌زنده‌داران

انس بن مالک می‌گوید که آیه ۱۶ سوره سجده«تَتَجَافَىٰ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ یَدْعُونَ رَ‌بَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا...؛ پهلوهایشان از خوابگاه‌ها جدا مى‌گردد و پروردگارشان را از روى بیم و طمع مى‌خوانند...» درباره ما انصار نازل شد؛ زیرا ما پیوسته نماز مغرب را با رسول خدا(ص) می‌خواندیم و به خانه‌های خود بازنمی‌گشتیم تا نماز عشاء را نیز با پیامبر بخوانیم.

 

از امام باقر نقل شده است آیه شانزدهم سوره سجده درباره امام علی و پیروان او از شیعیان ما نازل گردیده که در ابتدای شب می‌خوابند و وقتی یک‌سوم شب گذشت با حال ترس و خوف از خدا و با رغبت و میل شدید به طاعت او، برای عبادت از خواب برمی‌خیزند.

عدم تساوی مومن و فاسق

ابن ابی لیلی سبب نزول آیه ۱۸ سوره سجده أَفَمَن کَانَ مُؤْمِنًا کَمَن کَانَ فَاسِقًا ۚ لَّا یَسْتَوُونَ؛ آیا کسى که مؤمن است، چون کسى است که نافرمان است؟ یکسان نیستند. را درباره برتری‌جویی ولید بن عقبه نسبت به علی بن ابی طالب دانسته است؛ زمانی که ولید به امام علی(ع) گفت زبانم از زبانت پهن‌تر و دندان‌های من تیزتر است و این جمله را کنایه از برتری خود می‌گفت و امام پاسخ داد چنین نیست که تو می‌گویی ای فاسق.» پس از این گفتگو بود که آیه فوق نازل شد. این روایت در منابع اهل سنت نیز آمده است

فضیلت سوره سجده1) ایمنی از تب و درد مفاصل

از پیامبر گرامی اسلامی نقل شده: هر کس سوره سجده را بنویسد و با خود همراه داشته باشد از مبتلا شدن به تب و سردرد و درد مفاصل در امان است

در روایتی از امام صادق علیه السلام نیز هم به داشتن نوشته این سوره مبارکه و هم نوشیدن آب حاصل از شستن این سوره برای رفع انواع تب ها مفید دانسته است

2) عزل کردن حاکم ستمگر

در کتاب المصباح در باب خواص سوره سجده آمده: اگر سوره سجده را بنویسد و در خانه والی و حاکمی قرار دهند در همان سال معزول می شود.

 منابع تفسیر البرهان همان المصباح الکفعمیبیشتر بخوانید:چرا باید هر روز قرآن بخوانیم؟

انتهای پیام/

منبع : میزان

 

ارسال نظر

آخرین اخبار