کرونا بار دیگر در ایران اوج گرفت و می‌رود تا شرایط را در شهر‌های کشور قرمز کند، ساده انگاری و سهل انگاری‌های اخیر دلیل اصلی شدت یافتن بیماری کرونا است و در این امر تنها نمی‌توان مردم را مقصر دانست بلکه متولیان بیشترین تقصیر را دارند.

متهم ردیف اول اوج گیری دوباره کرونا در ایران کیست؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمد صفری روزنامه نگار در یادداشتی نوشت: کرونا بار دیگر در ایران اوج گرفت و می‌رود تا شرایط را در شهر‌های کشور قرمز کند، جان گرفتن ویروس کرونا چه دلیلی دارد؟ آیا مردم مقصر هستند که دستورالعمل‌ها را اجرا نکرده‌اند یا این که مسئولین، دولتمردان و ستاد ملی مقابله با کرونا مقصر است؟

اکثریت مردم تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و دولتمردان هستند، هرگاه دولت و ستاد تصمیم به ایجاد محدودیت کرده‌اند مردم به خاطر اعمال قانون آن را اجرا کرده و هر گاه که دولت و ستاد تصمیم به کاهش محدودیت گرفته‌اند مردم نیز درصد رعایت پروتکل‌ها را کاهش داده‌اند.

پیش از تعطیلات نوروزی، شرایط کرونایی کشور با ثبات بود و می‌رفت تا به یک نقطه کاهش قابل قبول برسد تا جایی که تعداد جانباختگان و مبتلایان کاهش چشمگیری پیدا کرده بود و وزیر بهداشت و کادر درمان کشور نیز توانستند نفسی تازه کنند.

باز گذاشتن راه‌ها سفر در تعطیلات نوروزی و کاهش محدودیت‌ها را می‌توان یکی از دلایل اصلی بالا رفتن آمار جانباختگان و مبتلایان دانست.

تصمیمات متناقض و چندگانه دولت و ستاد مقابله با کرونا در نوع برخورد با این ویروس از پیش از آغاز تعطیلات نوروزی تاکنون باعث شد تا رعایت‌ها کاهش پیدا کند.

علاوه بر آن وضعیت بازار اقتصادی کشور به ویژه مسئله مرغ، روغن و برخی دیگر از اقلام اساسی باعث تشکیل صف‌های طولانی و پر ازدحام شد که بدون شک در سرایت و انتقال ویروس کروناه نقش داشت است.

سفر‌های نوروزی که بر اساس آمار منترش شده ۸۰ درصد بیشتر از سال گذشته و ۱۸ درصد بیشتر از سال ۹۸ بود، یکی از دلایل مهم و اصلی نقل و انتقال ویروس کرونا است که در روز‌های تعطیلات نوروزی اتفاق افتاد.

محدودیت‌های سفر برداشته شد و همین امر باعث آغاز موج چهارم کرونا در کشور شد و باید در انتظار آمار‌های بیشتری از جانباختگان و مبتلایان باشیم.

همگان دیدند که ترافیک سنگین در جاده‌ها و حضور گسترده مردم در شهر‌های کشور در قالب مسافر چه ازدحامی را ایجاد کرد و علاوه بر آن صف‌هایی که برای استفاده از مراکز تفریحی مانند تله کابین نمک آبرود شکل گرفت، بی‌تأثیر در گسترش ویروس کرونا نبود.

همه این اتفاقات در حالی رخ داد که مراسم مذهبی همچنان تعطیل است، حتی عید نیمه شعبان بی‌فروغ‌ترین جشن میلاد حضرت مهدی را در ایران به خود دید.

اگر ازدحام جمعیت در گسترش ویروس کرونا در هر شرایطی تأثیر گذار است، چرا برای برگزاری مراسم مذهبی آن هم جشن سخت‌تر گرفته می‌شود، اما برای سفر‌های تفریحی نوروز محدودیتی اعمال نمی‌شود؟

پر واضح است که شرایط کرونایی در همه دنیا محدودیت‌های خسته کننده‌ای برای مردم ایجاد کرده و مردم ایران نیز از این امر مستثنی نیستند.

فشار‌های اقتصادی از یک سو و شرایط بیماری کرونا از سوی دیگر مردم را رنجانده، اما باید دولت و مسئولین برای کمک به مردم در این شرایط همت بیشتری به خرج دهند تا تاب تحمل مردم کاهش نیابد.

اکنون بار دیگر شاهد اوج گیری بیماری کرونا در کشور هستیم و همین اتفاق باعث می‌شود تا بار دیگر محدودیت‌ها تکرار شود و حتی تشدید گردد.

کادر درمان در شرایط دشواری قرار دارد، وزیر بهداشت نیز در یادداشتی که منتشر کرده بود از بروز وضعیت تازه ابراز نگرانی کرده و البته از هشدار‌های خود و همکارانش نیز پیش از اوج گیری کرونا و آغاز موج چهارم آن سخن گفته بود که ظاهراً با بی‌توجهی روبرو شده بود.

با شرایط به وجود آمده به نظر می‌رسد که کشور به خاطر آغاز موج چهارم کرونا به نقطه سر خط رسیده و باید بار دیگر محدودیت‌های کرونایی تشدید شود و بار فشار وضعیت موجود بر دوش کادر پزشکی قرار گیرد.

ساده انگاری و سهل انگاری‌های اخیر دلیل اصلی شدت یافتن بیماری کرونا است و در این امر تنها نمی‌توان مردم را مقصر دانست بلکه متولیان بیشترین تقصیر را دارند.

 

منبع: میزان

 

ارسال نظر

آخرین اخبار