عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری، گفت: «هیچ تضمینی وجود ندارد که کارفرمایان پس از خرید واکسن کرونا، هزینه‌ی آن را از دستمزد کارگران کسر نکنند. روی همین حساب از کارفرمایانی که به واکسن دسترسی پیدا می‌کنند می‌خواهیم که هزینه‌های را متوجه کارگران نکنند.»

هیچ تضمینی برای دریافت نکردن هزینه‌ی واکسن کرونا از کارگران وجود ندارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمد رضا تاجیک (عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری)  با بیان اینکه اعلام واردات تدریجی ۶ میلیون دوز واکسن به معنای آن است که احتمالا در طول سال ۱۴۰۰، ۳ میلیون کارگر به واکسن دسترسی پیدا می‌کنند، گفت: «از قرار معلوم و اینگونه که اعلام شده قیمت هر دوز حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است.» 

وی افزود: «در نتیجه اگر قرار باشد یک کارگر ۲ دوز واکسن دریافت کند، باید ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان از این بابت هزینه شود؛ البته اتاق بازرگانی توزیع واکسن میان واحدهای تولیدی را به تامین هزینه‌ی آن توسط کارفرمایان منوط کرده اما هیچ تضمینی وجود ندارد که کارفرمایان پس از خرید واکسن کرونا، هزینه‌ی آن را از دستمزد کارگران کسر نکنند. روی همین حساب از کارفرمایانی که به واکسن دسترسی پیدا می‌کنند می‌خواهیم که هزینه‌های را متوجه کارگران نکنند.» 

رئیس مجمع نمایندگان کارگری استان تهران با بیان اینکه کارگران از زمان ورود کرونا، هزینه‌های ماسک، الکل، دستکش و دیگر ملزوم‌های بهداشتی را پرداخت کرده‌اند، گفت: «همین موارد هزینه‌های زندگی آنان را به صورت بی‌سابقه بالا برده است. در نتیجه دیگر نباید هزینه‌های واکسن کرونا را پرداخت کنند؛ ضمن اینکه این به نفع خود کارفرمایان است که کارگرانشان سلامت باشند.» 

تاجیک با بیان اینکه کارفرمایان نباید به واکسن کرونا نگاه هزینه‌ای داشته باشند، افزود: «انتظار داریم که کارفرمایان سهم خودشان را بپردازند و حتی هزینه یک دوز را هم به کارگران تحمیل نکنند. این عدد برای کارفرمایان حداقلی است اما برای یک کارگر معنادار است.» 

عضو هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری با بیان اینکه در همین حال واکسن باید به دست کارگاه‌های کوچک برسد، گفت: «به هر حال باید قبول کنیم که گروهی از کارفرمایان قادر به پرداخت هزینه‌های واکسن نیستند. این امر موجب می‌شود که توزیع واکسن ناعادلانه صورت گیرد؛ لذا دولت باید سهم خودش را پرداخت کند و به کمک کارفرمایان کارگاه‌های کوچک برود؛ ضمن اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید بر این موضوع نظارت کند.» 

تاجیک افزود: «البته ما بیشتر از بخش خصوصی از دولت انتظار داریم. دولت باید واکسن مورد نیاز کارگران و تمامی اقشار را وارد و به رایگان میان آن‌ها توزیع کند؛ چراکه توان بخش خصوصی در واردات بسیار محدود است و به هر صورت هزینه‌ی آن را آن دریافت می‌کند.»

منبع : ایلنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار