ویژه‌برنامه‌ی فرهنگی‌ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه‌سرای ایرانی، به همت کانون پرورش فکری گلستان با حضور نوجوانان شاهنامه‌خوان ایران، افغانستان، پاکستان و هند برگزار شد.

بزرگ‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کانون گلستان برگزار شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در این برنامه که به صورت مجازی برگزار شد ابتدا افسون امینی سرپرست معاونت فرهنگی کانون ضمن قدردانی از برگزاری این نشست از توجه شاهنامه به‌ خردورزی و اندیشه‌کردن یاد کرد و گفت: خرد، انسان‌ها را نجات می‌دهد، چرا که خردمندی و خردورزی رهنما و راه‌گشای است.

امینی ادامه داد: هرجا که انسان از خردورزی دور ماند، آن جامعه سیر نزولی پیدا کرد. جامعه و تجمع انسان‌ها بر اساس عقل اداره می‌شود. اگر خردمندی را در زندگی به‌عنوان سرلوحه قرار دهیم، بدون شک نتایج مثبت و بهتری خواهیم گرفت.

وی با بیان این‌که یکی از دلایل شرایط امروز جهان، دوری از خردورزی است، از شاهنامه فردوسی با عنوان منبع عظیم خرد و اندیشه یاد کرد.

او در ادامه خطاب به نوجوانان حاضر در این نشست گفت: جامعه ما به تمرین فکر کردن احتیاج دارد و چه بهتر که نوجوانان خردورزی و فکر کردن را در خود نهادینه کنند.

محبوبه رجب‌نسب مدیرکل کانون استان گلستان نیز در ادامه برنامه بزرگ‌داشت فردوسی گفت: فردوسی احیاگر هویت ملی‌ست، این شاعر بزرگ با حفظ زبان پارسی، در گردهم‌آیی و وحدت همه‌ی ایرانیان با محوریت زبان مشترک نقش مهمی داشت و به معنای واقعی نقش زبان را در یکپارچگی و وحدت ملی نشان داد.

وی هم‌چنین یادآور شد: اگر امروز فارسی زبانان دنیا با زبان مشترک اشعار شاهنامه با هم گفت‌وگو می‌کنند به برکت این شاعر بزرگ است.

مدیرکل کانون گلستان هدف اصلی این برنامه را گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی این شاعر نامدار، یادآوری و معرفی بیشتر این شخصیت برجسته در ادبیات فارسی، افزایش آگاهی علمی و شناساندن پیام شاهنامه، اثر بخشی اشعار وی در سطح ملی و بین‌المللی به نسل آینده‌ساز ایران و سایر کشورها دانست.

این مدیر فرهنگی در ادامه صحبت‌های خود گفت: فردوسی با خلق شاهنامه در سطح فراملی به عناصر کلیدی اشاره کرد و پیام‌های مهمی مانند صلح، نوع‌دوستی، کم‌آزاری، خدا محوری و خردمندی را به دنیا ارسال کرد.

وی همچنین در خصوص حوادث دلخراش افغانستان که بیانگر چهره‌ی زشت تروریسم و نقض حقوق بشر است و کشته شدن کودکان و دختران بیگناه و مظلوم ابراز تاسف کرد و به مردم عزادار افغانستان تسلیت گفت.

ابراهیم زره‌ساز مدیرکل کانون خراسان رضوی نیز با حضور در محل آرامگاه فردوسی، در سخنانی کوتاه، تحقق و بازیابی هویت دینی را به وسیله فرهنگ و ادبیات بیان کرد و استفاده از این بسترها را امکانی برای پیشبرد اهداف دانست.

علی بختیاری رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی نیز با بیان این‌که در محضر بزرگ‌ترین شاعر فارسی‌زبان هستیم، نگهداشت زبان فارسی را مدیون همت و بزرگ‌اندیشی فردوسی دانست.

در این ویژه برنامه ویدیوهایی از شاهنانه‌خوانی نورا حقیقت و سامیه کمی عضو مراکز فرهنگی‌هنری شماره دو گنبد کاووس و آق‌قلا، «لبابه زهرا صادق خان» نوجوان اهل کشور هندوستان، «حسینا حسینی» و «الهه امین» نوجوانان اهل کابل کشور افغانستان و همچنین شاهنامه‌خوانی گروهی نوجوانان کشور پاکستان  به نمایش گذاشته شد.

اجرای زنده و ارتباط مستقیم با آرامگاه فردوسی و معرفی شخصیت این شاعر بزرگ توسط مربیان کانون پرورش فکری خراسان‌رضوی، پخش کلیپ شاهنامه‌خوانی توسط اعضای مرکز فرهنگی هنری بندرگز، نماهنگ اعضای کارگاه برخط شاهنامه‌خوانی فصل بهار در استان گلستان و ویدئوی شاهنامه‌خوانی اعضای کانون استان خراسان‌رضوی از دیگر برنامه‌های اجرا شده در بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی بود.

ویژه برنامه‌ی فرهنگی‌ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای ایرانی، به همت کانون پرورش فکری گلستان و مشارکت کانون خراسان رضوی و نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی و با حضور مجازی نوجوانان شاهنامه‌خوان ایران، افغانستان، پاکستان و هند،، رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، کویته، اسلام‌آباد و کابل روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار شد.

ارسال نظر

آخرین اخبار