مدیر حج و زیارت گلستان عنوان کرد

میرقاسم پور گفت: به شرط برگزاری حج، گلستان آمادگی کامل برای اعزام زائران به این سفر معنوی را دارد.

۲۸۳۵ زائر گلستانی چشم انتظار اعزام به سرزمین وحی/ آمادگی کامل گلستان برای اعزام حجاج

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از شبستان از گرگان، از اول تا هفتم ذیعقده هفته حج نامگذاری شده است. در این هفته برنامه های مختلفی از سوی مسئولان حج و زیارت پیش بینی و برگزار می شود.

از سال گذشته به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، اعزام زائران به حج تمتع تعطیل شد و بسیاری از مشتاقان به بیت الله الحرام از حج ابراهیمی بازماندند.

هفته حج، فرصتی را فراهم کرد تا با «سیدعلی میرقاسم پور»، مدیر حج و زیارت گلستان در خصوص آخرین اقدامات حج به گفتگو بنشینیم.

*وضعیت اعزام زائران به حج در سال جاری چگونه است؟

امسال هم متاسفانه برای دومین سال متوالی به دلیل کرونای منحوس، عملیات اعزام زائران حج متوقف شده است و حج به صورت نمادین برگزار شود.

نیمه ماه مبارک رمضان وزارت حج عربستان اعلام کرد حج امسال با محدودیت هایی برگزار می شود. قرار بود خبر قطعی آن بعد از تعطیلات عید فطر اعلام شود تا در خصوص نحوه برگزاری آن اقدام شود.

سازمان حج وز یارت به عنوان متولی حج، این آمادگی را دارد که نسبت به برگزاری حج ابراهیمی با روش های مختلف در چارچوب و رعایت پروتکل های بهداشتی با شرایط عربستان اقدام کند.

*وضعیت ثبت نامی های حج چگونه است؟

در هیچ سالی چنین شرایطی پیش نیامده است، ثبت نامی های حج مربوط به اسفند 98 هستند که به دلیل شیوع ویروس کرونا موفق به اعزام نشدند.

تا کنون ارتباط با زائران قطع نشده است و روحانیون و مدیران کاروان ها به صورت مرتب کلاس های آموزشی را به صورت آنلاین برگزار می کنند.

*وضعیت ارزی زائرانی که اعزام نشدند، چه می شود؟

یکی از اقدامات رئیس سازمان حج و زیارت با هماهنگی هیئت دولت و بانک مرکزی، تثبیت ارز سفر حج در بانک مرکزی بوده است. این اقدام باعث شد که زائران با ارز نیمایی به این سفر مشرف شوند و قیمت ارز آنها تغییری نکند.

*در حال حاضر هزینه سفر زائران گلستانی چقدر است؟

حداقل قیمت سفر زائران در استان گلستان 35 تا 37 میلیون تومان است.

*چه تعداد زائر و کاروان آماده اعزام بودند؟

دو هزار و 835 زائر در قالب 21 کاروان از استان گلستان که 15 کاروان اهل سنت و 6 کاروان شیعه بودند برای اعزام سفر به حج در سال 99 آماده بودند و 99 درصد زائران قسط دوم هزینه حج را پرداخت کرده بودند ولی به دلیل ویروس کرونا از حج ابراهیمی بازماندند. به شرط برگزاری حج، آمادگی کامل برای اعزام به این سفر معنوی را دارند.

*با توجه به شرایط کرونایی، چه اقدامی برای اعزام زائران از سوی سازمان حج انجام می شود؟

ما تابع اوامر مسئولان مافوق و آمادگی وزارت عربستان هستیم. سازمان حج و زیارت این آمادگی را دارد که با رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به اعزام زائران اقدام کند.

*با توجه به اینکه برخی از زائران حج با سنین بالا هستند، با توجه به شرایط کرونایی پیش آمده، چه تعداد فوت کرده اند؟

با توجه به سنین بالای برخی زائران و شیوع ویروس منحوس کرونا، متاسفانه تا کنون 5 زائر فوت کرده اند.

*اعزام زائران به عتبات عالیات و سوریه به چه شکل است؟

سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام زائران، این آمادگی کامل را دارد تا زائران را با پروتکل های بهداشتی نسبت به اعزام زائر به عتبات عالیات و سوریه اقدام کند.

مذاکرات با مسئولان عراق جهت اعزام به عتبات انجام شده و آنها آمادگی پذیرش زائران را دارند. باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود و امیدواریم قبل از محرم عتبات راه اندازی شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار