مدیرجهادکشاورزی شهرستان کلاله از آغاز طرح کشت قراردادی گندم در مراکز جهادکشاورزی این شهرستان خبر داد.

آغاز طرح کشت قراردادی گندم در مراکز جهادکشاورزی شهرستان کلاله

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، علیزاده مدیرجهادکشاورزی شهرستان کلاله گفت: در راستای حمایت از کشاورزان برای تولید پایدار گندم، طرح کشت قراردادی گندم باهمکاری جهادکشاورزی، شرکت خدمات حمایتی و اداره غله و خدمات بازرگانی در مراکزجهادکشاورزی شهرستان کلاله آغاز شد. 

او افزود: در این طرح کشاورزان می‌توانند با مراجعه به مراکز جهادکشاورزی تابعه نسبت به انعقاد قرارداد گندم اقدام کرده و کود‌های شیمیائی مورد نیاز و همچنین خدمات بیمه‌ای محصول گندم را بدون پرداخت هزینه‌ای بصورت رایگان دریافت نمایند و در زمان تحویل محصول گندم به اداره غله هزینه‌های دریافتی از حساب کشاورزان کسر خواهد شد.

علیزاده ادامه داد: کشاورزان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مراکز جهادکشاورزی شهرستان کلاله مراجعه کنند.

او افزود:  بمنظور حمایت از کشاورزان گندمکار برای دستیابی به عملکرد‌های مطلوب که در نهایت افزایش سطح درآمدی کشاورزان را در پی داشته، کشاورزان می‌توانند نسبت به تحویل بذور خودمصرفی گندم اقدام کنند و در اِزای آن بذور گواهی شده گندم را از مراکز توزیع بذر دریافت نمایند.

علیزاده ادامه داد: کشت بذر‌های خودمصرفی بدلیل خلوص پائین ژنتیکی، سبب کاهش عملکرد گندم خواهد شد و کشاورزان برای جلوگیری از خسارت احتمالی نسبت به کشت گندم با بذور گواهی شده اقدام کنند.

او گفت: سه مرکز توزیع بذر گندم (اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی کلاله، شرکت تعاونی بذر گلیداغ، شرکت تعاونی روستایی پیشکمر) آمادگی معاوضه بذور خودمصرفی با گواهی شده را داشته و کشاورزان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به این مراکز مراجعه کنند.

علیزاده افزود: شهرستان از قطب‌های اصلی تولید محصولات زراعی پاییزه در گلستان است و به‌دلیل دارا بودن اراضی حاصلخیز و نیز اجرای کشاورزی حفاظتی، در تولید ۲ محصول استراتژیک گندم و کلزا جایگاه ویژه‌ای در استان دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار