مدیرکل بیمه سلامت استان گلستان ظهر امروز با حضور مسئولان ملی و استان معارفه شد و در این مراسم ارائه خدمات درمانی رایگان به ۸۳۰ هزار روستایی و عشایر، اجرای طرح پزشک خانواده شهری و اجرای فرآیندهای الکترونیک مطرح شد.

۱۷۸۸ بیمار خاص در استان گلستان خدمات درمانی رایگان دریافت می‌کنند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از تسنیم از گرگان، مراسم تکریم و معارفه مدیرکل بیمه سلامت استان گلستان ظهر امروز با حضور معاون سازمان بیمه سلامت، استاندار گلستان، نمایندگان مجلس و جمعی از مدیران برگزار شد.

مهرداد کمانگری در این مراسم تودیع خود با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در استان، اظهار داشت: در اداره کل بیمه سلامت در سال 98  تعداد موسسات طرف قرارداد ما 950 موسسه بود که در انتهای شهریورماه به 973 موسسه رسیده است. البته این بدان معنا نیست که فقط 23 موسسه به این فهرست اضافه شده بلکه در این فرآیند برخی از موسسه‌ها از دور خارج و تعدادی دیگر اضافه شدند.

وی گفت: در سال 98 با محدودیت اعتباری مواجه بودیم و به همین خاطر فقط توانستیم با تعداد 15 موسسه عقد قرارداد داشته باشیم که این تعداد در سال 99 که محدودیت‌ها کمتر شد به 42 موسسه رسید و تا آبان ماه امسال با 104 موسسه که درخواست داشتند، عقد قرارداد انجام داده‌ایم.

کمانگری افزود: فرآیندهای الکترونیک در سازمان به ویژه در دو سال اخیر با قدرت در حال انجام بوده و ورود اطلاعات موسسات به سامانه تحت عنوان پیکربندی است. در سازمان بیمه سلامت برای فرآیندهای توانبخشی به جز فیزیوتراپی امکان عقد قرارداد میسر نبود اما با اتفاقاتی که رخ داد با موسساتی مانند گفتار درمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی و غیره از اسفندماه 99 عقد قرارداد را شروع کردیم.علاوه براین توانستیم با مراکز درمان ترک اعتیاد هم عقد قرارداد داشته باشیم و به گروه‌های بیشتری خدمات ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه بیش از یک میلیون و 100 هزار گلستانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند، گفت: یکی از مهم‌ترین صندوق‌های ما  صندوق روستاییان و عشایر است که 830 هزار نفر در گلستان به صورت رایگان عضو آن هستند. صندوق بیمه همگانی سلامت نیز در شهرها برای افرادی که فاقد پوشش بیمه بودند ایجاد شد و در استان 130 هزار نفر به صورت رایگان تحت پوشش این صندوق قرار دارند.

کمانگری ادامه داد: در قالب صندوق کارکنان دولت نیز 120 هزار نفر در استان عضو هستند و صندوق سایر اقشار شامل جمعی از دانشجویان، خانواده شهدا، جانبازان و غیره 53 هزار نفر دارد و صندوق بیمه ایرانیان هم صندوق کوچکی است که اعضا به طور کامل در آن حق بیمه پرداخت می‌کنند و از مزایای خدمات درمانی آن برخوردار هستند.

وی گفت: اتفاق خیلی خوبی که امسال در صندوق بیمه همگانی رخ داد این بود که اعضای این صندوق فقط می‌توانستند به مراکز دولتی دانشگاهی مراجعه کنند اما از تیرماه امسال، اعضای این صندوق در گلستان می‌توانند به پزشکان عمومی مطب‌دار در سطح شهرها نیز مراجعه کنند.

کمانگری درباره طرح پزشک خانواده شهری یا همان انتساب اعضا به پزشکان گفت: پرداخت ما به این پزشکان به صورت سرانه است و به تعداد 750 تا 1500 بیمار در ماه باید علاوه برخدمات درمانی، پرفشاری خون و دیابت آنان را هم بررسی و کنترل کنند.

وی ادامه داد: در سال 98 در گروه بیماران خاص یکهزار و 700 بیمه شده داشتیم و اکنون تعداد آنها به یکهزار و 788 نفر رسیده است که اغلب بیماران ام اس هستند، این بیماران هم رایگان بیمه می‌شوند و خدمات درمانی آنها نیز به صورت رایگان است.

کمانگری گفت: کل بیمه شدگان بیمه همگانی در استان 136 هزار نفر بود اما از ابتدای مهرماه بیمه شدگان تحت پوشش کمیته امداد هم زیرمجموعه این صندوق قرار گرفتند و تعداد آنها به 156 هزار نفر رسید که 128 هزار نفر از آنان به پزشکان در شهرهای استان منتسب شده‌اند اما در برخی شهرها با کمبود پزشک مواجه هستیم و هنوز نتوانستیم حدود 28 هزار نفر دیگر از اعضا را به پزشکان منتسب کنیم.

وی درباره رفع همپوشانی بیمه‌ای برای کسانی بیش از یک دفترچه بیمه داشته باشند، گفت: طرح استحقاق سنجی در یکی دوسال اخیر به اجرا درآمده و به محض اینکه بیمه شده به مرکز دولتی و خصوصی مراجعه کند رفع همپوشانی صورت می‌گیرد؛ در این مدت برای 19 هزار و 700 نفر رفع همپوشانی انجام شد و این فرآیند همچنان ادامه دارد.

کمانگری درباره چالش‌های نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک گفت: در این موضوع با چالش‌های زیادی هم با پزشکان و هم برخی موسسات مواجه بودیم که خوشبختانه بسیاری از این موضوعات رفه شده است. در ابتدای شروع طرح ما در جایگاه بیست و نهم کشور بودیم و اکنون در رده ششم کشور قرار داریم.

در پایان این مراسم از تلاش‌های 26 ماهه مهرداد کمانگری قدردانی شد و سیدمحمد حسینی که پیش این بیش از یک دهه مدیرکلی بیمه سلامت استان را برعهده داشت باردیگر به عنوان مدیرکل جدید استان گلستان معرفی شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار