عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد‌: اگر از آب فاضلاب استفاده درست صورت گیرد می‌توان تمامی آب موردنیاز صنایع را تامین کرد.

فاضلاب‌های شهری می‌تواند نیاز صنایع به آب را مرتفع کنند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از نبض بازار,رمضانعلی سنگدوینی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد:‌ ایران یکی از کشورهای دارای شدت مصرف انرژی بالا در تمامی بخش‌های خانگی و صنعتی است. در بهینه‌سازی مصرف در کشور به درستی عمل نشده است.

وی با بیان اینکه در سال‌هایی نه چندان دور حتی آب شرب برای مصرف صنایع مورد استفاده قرار می‌گرفت، اظهار کرد‌: اکنون حتی برای استحمام و امور غیرضروی نیز اب شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای تصفیه هر لیتر آن مبالغ زیادی هزینه می‌شود. هر چند مصرف آب شرب در کشور از کل مصرف حدود 5 درصد است و بخش عمده آب در کشاورزی هزینه می‌شود.

سنگدوینی اظهار کرد:‌ مصرف آب شرب، استحمام و سایر موارد پسابی تولید می‌کند که در بسیاری از شهرها و استان‌ها شبکه‌ای برای جمع‌آوری آن وجود ندارد و راهی چاه‌ها می‌شود. در شهری مانند تهران هنوز هم برخی از مناطق شهری متصل به شبکه فاضلاب شهری نیستند و در بسیاری از شهرهای کوچک نیز زیرساخت‌های لازم برای جمع آوری پساب‌های شهری ایجاد نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد:‌ اگر از آب فاضلاب استفاده درست صورت گیرد می‌توان تمامی آب موردنیاز صنایع را تامین کرد.

بارش‌هایی که به هدر می‌روند

وی با بیان اینکه بارش‌های فراوانی در فصل بهار و پائیز وجود دارد که از طریق آبخوان و آبخیزداری جمع‌آوری و ذخیره‌سازی نمی‌شود، عنوان کرد:‌ بخش عمده‌ای از بارش‌ها باید با اتخاذ راهکارهایی تبدیل به آب‌های زیرزمینی شود و بخشی از سدها و آب‌بندان‌ها کمتر مورد استفاده قرار گیرد تا هدررفت آب کاهش یابد.

سنگدوینی خاطرنشان کرد:‌ یکی از دلایل کمبود آب درکشور آن است که صنایع هدررفت داشته و از منابع آبی و بارش‌ها به درستی استفاده نمی‌شود. در شهر گرگان 350 حجم فاضلاب  تا 370 لیتربرثانیه است که کیفیت بالایی نیز دارد و این باور وجود ندارد که آب غیرشرب است و به راحتی می‌توان از آن برای مصارف صنعتی استفاده کرد.

در آینده جنگ‌ها بر سر آب خواهد بود

وی با بیان اینکه در آینده جنگ‌ها بر سر آب خواهد بود، افزود:‌ باید در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدام‌های لازم را انجام داد. ایران کشوری با انرژی خورشیدی فراوان است اما در جهت تولید برق از این انرژی استفاده لازم صورت نمی‌گیرد.

اهمیت بازچرخانی آب در صنعت

عضوکمیسیون انرژی خاطرنشان کرد:‌ فاضلاب‌های خانگی باید به مصرف صنعتی برسد و از صنعتی به صنعت دیگر منتقل شود و بازچرخانی آب در صنعت از اهمیت ویژه‌ای در بحران بی‌ابی برخوردار است.

وی عنوان کرد:‌ صنعت ایران از مزایای استفاده از پساب‌ها بی‌بهره است و باید زیرساخت‌های لازم با همکاری صنایع و دولت فراهم شود.

سنگدوینی خاطرنشان کرد:‌ در نشست‌های کمیسیون با وزاری صنعت، نفت و نیرو مطرح شد که اولویت نخست به بخش‌ خانگی داده می‌شود و صنایع از مدار تولید خارج می‌شوند اما هیچ‌گاه این الزام به وجود نیامده است تا تمامی تولیدات صنعتی کارخانجات از لوازم خانگی تا خودرو به سمتی حرکت کنند که کمترین مصرف انرژی را داشته باشند.

وی عنوان کرد:‌ افزایش بازدهی مصرف یکی از مهمترین راهکارها برای مدیریت بهینه مصرف انرژی در کشور است و این درحالی است که به طور مثال بازدهی انرژی در کالایی مانند بخاری گازی تنها 30 درصد است که اگر به 50 درصد افزایش یابد می‌تواند مصرف انرژی را به نحو قابل توجهی افزایش دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان خاطرنشان کرد: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و طبیعی است که باید برای اینده آب کشور تصمیم‌های جدی گرفته شود و شیرین‌سازی وارد مدار مصرف اب در کشور شود.

بخش کشاورزی همچنان سنتی و با سیستم غرق‌‌ابی است

وی عنوان کرد:‌ بخش عمده کشاورزی در ایران سنتی و غرق‌آبی است و کمکی به کشاورزان برای تغییر مسیر از وضعیت کنونی و حرکت به سمت نوسازی نشده است. واقعیت این است که مکانیزاسیون کشاورزی نیازمند سرمایه‌گذاری و صرف هزینه سنگین است و اکنون بهای یک تراکتور به 400 میلیون تومان رسیده است.

سنگدوینی خاطرنشان کرد:‌ بخش عمده آب کشور به مصرف کشاورزی می‌رسد بنابراین باید اگر تدابیر جدی نداشته باشیم تامین آب به چالش جدی سال‌های آتی بدل خواهد شد.

وی بیان کرد:‌ در شهر گرکان هم‌‌اکنون با کمبود آب شرب مواجه هستیم و این درحالی است که این استان از بارش مناسبی هم برخوردار است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار