پارک ملی گلستان، منطقه حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و بزرگ‌ترین پارک طبیعی کشور و جاذبه زیبای دیدنی و گردشگری در شمال شرق ایران است.

پارک ملی گلستان؛ زیبایی حیات‌وحش ایران با ثبت جهانی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایران پرس، قدیمی‌ترین پارک ملی و زیبای ایران، پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که هزار و 350 گونه گیاهی و نیز 302 گونه جانوری، ازجمله نیمی از گونه‌های پستاندار کاملا ایرانی را در حدود 900 کیلومتر مربع مساحت خود جای داده ‌است.

گونه‌های مختلف آهو و گوزن و همچنین خرس قهوه‌ای در پارک ملی گلستان وجود دارد و مهمترین گونه حیوانی در این پارک زیبا و قدیمی، پلنگ ایرانی است. پلنگ ایرانی به سبب جثه، بزرگ‌ترین زیرگونه پلنگ بوده که بومی غرب آسیاست و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

پارک ملی گلستان به‌سبب تنوع زیست‌محیطی با بسیاری از کشورهای اروپایی رقابت می‌کند و همچنین وجود اماکن اقامتی، تماشای حیات وحش، زیبایی‌های طبیعی، آبشارها و دریاچه‌ها ازجمله جذابیت‌های دیدنی و گردشگری قدیمی‌ترین پارک ملی ایران است. 

وضعیت طبیعى پارک ملی گلستان سبب تشکیل زیستگاه‌‌هاى مناسبى براى زندگى پستانداران وحشى شده و گونه‌های این جانوران را افزایش داده است.

پارک ملی گلستان به‌عنوان یکی از 50 ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره‌زمین در جهان شناخته می‌شود و به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است. پارک ملی گلستان همچنین به عنوان پانزدهمین اثر ملی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار