فرماندار گالیکش درشرق استان گلستان گفت: از اول تا پایان ۱۳ فروردین امسال ۲۸۴ هزار و ۶۴۷ مسافر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی این شهرستان دیدن کردند.

۲۸۵ هزار مسافر نوروزی از جاذبه‌های گردشگری گالیکش دیدن کردند

به گزارش گلستان ۲۴؛ علی جوان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد مسافر و گردشگر، ۲۷۳ هزار و ۲۶۴ نفر از جاذبه‌های طبیعی گالیکش از جمله بوستان‌های جنگلی، آبشارها و پارک ملی گلستان دیدن کردند.

وی اضافه کرد: در بازه زمانی اشاره شده هشت هزار و ۲۴۳ نفر از اماکن مذهبی و سه هزار و ۱۴۰ نفر از مسافران و گردشگران نوروزی نیز از جاذبه‌های تاریخی گالیکش دیدن کردند.

جوان همچنین بیان داشت: از اول تا پایان ۱۳ فروردین امسال ۲۰ هزار و ۳۹۳ مسافر و گردشگر در مراکز اقامتی رسمی و موقت گالیکش شامل هتل، متل، مهمانپذیر، مهمانسراهای ادارات و نهادها، واحد بوم گردی روستایی، خانه مسافر و مدارس اقامت داشتند.

به گفته فرماندار گالیکش، ۲۵ اقامتگاه بوم‌گری، ۶ خانه مسافر، یک هتل و یک مهمانپذیر، پنج باب مدرسه و زائرسرای تکیه بابا روستای پاسنگ بالا درحوزه اسکان مسافران نوروزی این شهرستان فعالیت داشتند.

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین پارک ملی کشور با مساحت ۹۱ هزار و ۸۹۵ هکتار واقع در گالیکش مهمترین تفرجگاه طبیعی این شهرستان که در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیرگاه زیست کره در زمره ۵۰ ذخیرگاه بیوسفری جهان در فهرست یونسکو ثبت شد.

وجود جنگل‌های هیرکانی با انواع درختان کهن سربه فلک کشیده، تردد حیوانات وحشی مانند گراز، آهو و مرال یا همان گوزن قرمز، رودخانه‌ها و آبشارهای متنوع در ارتفاعات و مناطق پایین دست که شاخص‌ترین آن میرزابایلو، سولگرد و لهندور، تنگه گل و دشت است، هرساله بالاخص تعطیلات نوروز و تابستان خیل عظیمی از گردشگران و مسافران را تشویق به حضور در قدیمی‌ترین پارک ملی ایران می‌کند.

پارک ملی گلستان با داشتن هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری برای نسل قدیم و جدید نامی آشناست و خیلی از گردشگران که شمال کشور را برای سفر انتخاب می‌کنند یکی از اولویت‌ها خود را پیاده روی در فضای جنگلی بکر آن و بازدید از جاذبه‌های متنوع این پارک از جمله آبشار آدم چاغران، تنگه گل، آبشار آق سو، بازدید از تالاب کوهستانی سولوکلی و آبشار گلستان قرار می‌دهند.

همچنین  آبشار لووه، آق سو و گلستان، مرداب نیلکوه، درخت گردوی فارسیان، موزه حیات وحش میرزابایلو، مرتع بادیانلی روستای آق قمیش، روستاهای قوشه چشمه، تنگراه، لووه، کرنگ کفتر، کندوس کوه، فارسیان، پنو، کیارام، پادل دل، لیرو و فرنگ از دیگر جاذبه‌های گردشگری گالیکش است که هر کدام از این مواهب طبیعی و خدادادی، لحظات مفرح را برای مسافران و گردشگران فراهم می‌کند.

شهرستان گالیکش با حدود ۶۴ هزار نفر جمعیت متشکل از اقوام و مذاهب گوناگون در شرق استان گلستان واقع است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار