مدير نشر اشك: وضعيت نشر از چندسال قبل بدتر شده است و علت اين مسئله نبود وضعيت درست و سالم در بخش توزيع كتاب است.

مشکلات بازار نشر و ناشران مستقل

مدیر نشر اشک که ناشری به نسبت مستقل است گفت : وضعیت نشر از چند سال قبل بدتر شده و علت این مسئله نبود وضعیت درست و سالم در بخش توزیع کتاب است. برزو سریزدی  درباره وضیعت کنونی نشر گفت: اوضاع نشر کتاب ما نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است ولی می‌توان گفت نسبت به سال‌های قبل تغییر محسوسی داشته و این یعنی روال کار بدتر شده است. وی ادامه داد: این وضعیت بدتر را می‌توان در نبود انتشار کتاب جدید دید که در طی دوسال گذشته به علت مسائل و مشکلات مادی؛ فعالیت ما بیشتر به‌صورت تجدید چاپ بوده و کتاب جدیدی نداشتیم. سریزدی در پاسخ به این سوال که مهمترین مشکل در حوزه نشر را چه می‌دانید، گفت: به نظر من؛ بیشتر کتاب‌ها از نظر محتوا و تولید و... مشکلی ندارند بلکه مشکل اساسی نشر در توزیع کتاب است.

مشكل نشريات

مدیر نشر اشک با بیان اینکه وضعیت سالم و درستی در توزیع کتاب وجود ندارد؛ عنوان کرد: این مشکل سال‌هاست که توسط ناشران مورد تاکید قرار می‌گیرد ولی راهکار جدی و عملی برای حل این موضوع وجود ندارد و این باعث شده وضعیت نشر روز به روز بدتر شود. وی با تاکید بر اینکه بهترین راهکار حل مشکل توزیع کتاب در کشور ایجاد ویترین است؛ گفت: راهکارهای جدید (اینترنتی و پیامکی) نیز به علت نبود زیرساخت‌های جدی و مفید نتوانسته‌اند مشکل توزیع کتاب را حل کنند. وی اضافه کرد: سازمان‌های مسئول و متولی مانند شهرداری و شورای شهر باید با حمایت و محرک‌های تشویقی بخش خصوصی را وارد کار جدی توزیع کتاب و ایجاد ویترین کنند. وی با اشاره به موفقیت نسبی محرک‌های تشویقی در حوزه سینما گفت: می‌توان با همین محرک‌های تشویقی از بخش خصوصی درخواست کرد در زمین‌ها و مکان‌های با کاربری فرهنگی برای ایجاد ویترین کتاب اقدام کند.

توصيه ها و پيشنهاد هايي در رابطه با رفع اين مشكلات:

1. گفتگوهایی با ناشران مستقل درباره معضل اصلی بازار نشر که مسائل اقتصادی آن است حتما مصاحبه هایی صورت بگیرد؛ چرا مسولان ارشاد و برخی از ناشران نور چشمی ارشاد در حال حاضر مشکل اصلی نشر را ممیزی کتاب می دانند. در حالیکه مساله ممیزی به کمتر از ده درصد آثار هم سرایت نمی‏کند.

2.مناسب است تا در این گفتگوها به اختلافات میان تشکلهای نشر مانند اختلاف اتحادیه ناشران تهران با انجمن ناشران دانشگاهی، اختلاف میان اتحادیه های ناشران کودک و نوجوان و... اشاره صریح شود و از تمایزهای سیاسی که ارشاد در دوره جدید بدلیل برخی ارتباط های پشت پرده میان این اتحادیه ها قائل می شود، سخن گفت.

3.لازم است به بی توجهی ارشاد به مسائل اقتصادی نشر در این دوره به جد اشاره شود.شنیده شده برخی از ناشران مانند نشر چشمه که به تازگی پروانه نشر آنان بوسیله مسولان ارشاد فعال شده، در برخی تشکلهای نشر محوریت یافته و با سفارش های موکد مسولان ارشد وزارت ارشاد در تصمیم‏گیری های این حوزه دخالت جدی داده می شوند.

ارسال نظر

آخرین اخبار