رونق فروش مانتو و تی‌شرت با طرح ماری‌جوانا در تهران

علف، گرس، گل، وید، جوینت یا ماری‌جوانا، نامش هر چه باشد نمادش یک‌چیز است؛ «برگ سبز هفت شاخه». این نشانه در بیشتر کشورهای دنیا به‌اندازه کافی شناخته‌شده هست، اما به نظر می‌رسد در تهران هنوز تعداد کسانی که آن را می‌شناسند – لااقل در میان مأموران و مسئولان پلیس و دولت- زیاد نیست. این روزها در خیابان‌های تهران افراد زیادی را می‌شود دید که تی‌شرت و مانتوهایی پوشیده‌اند که با این نماد طراحی‌شده است.

رونق فروش مانتو و تی‌شرت با طرح ماری‌جوانا در تهران

اگرچه مصرف و خریدوفروش ماری‌جوانا در اروگوئه، هلند و برخی ایالت‌های آمریکا قانونی شده است اما در ایران این ماده غیرقانونی است و پلیس همیشه خبرهایی درباره بازداشت و برخورد با تعدادی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا منتشر می‌کند. 
زمستان سال گذشته نیز فرماندهی انتظامی ماهان در استان کرمان از کشف یک مزرعه وسیع ماری‌جوانا در یک‌منزل مسکونی در این شهر خبر داده بود. علاوه بر این ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نیز تاکنون تلاش‌هایی برای معرفی خطرات ماری‌جوانا و تلاش برای کاهش میل مصرف جوانان به این ماده انجام داده است.
بااین‌همه آن‌گونه که شواهد نشان می‌دهد در ایران هنوز نماد و نشانه جهانی ماری‌جوانا برای خیلی‌ها شناخته‌شده نیست. دو سال پیش یک کتاب مذهبی درباره یکی از دعاهای مقدس شیعیان در ایران منتشر شد که مترجم آن نیز حسین الهی قمشه‌ای از شناخته‌شده‌ترین سخنرانان مذهبی و عرفانی در ایران بود. بااین‌حال طرح جلدی که برای این کتاب طراحی و چاپ شد برگ هفت شاخه نماد ماری‌جوانا بود.
موضوع استفاده از نماد ماری‌جوانا فقط به همین کتاب خلاصه نمی‌شود، این روزها در ویترین فروشگاه‌های زیادی در تهران می‌توان تی‌شرت و مانتوهایی را  دید که با همین نماد طراحی و تولیدشده‌اند. علاوه بر این در خیابان‌های شهر هم جوانان زیادی دیده می‌شوند که بالباس‌هایی منقش به همین طرح در حال رفت‌وآمدند. گفتگو با برخی از آن‌ها نشان می‌دهد که انتخابشان برای لباس آگاهانه بود و از طرفداران مصرف ماری‌جوانا هستند. برخی دیگر اما اطلاعی از طرح روی لباسشان ندارند و تنها به‌ دلیل «قشنگ» بودنش آن را انتخاب کرده‌اند.
در تعریف ماری‌جوانا آمده است: «برگ و گل خشکِ گیاه شاهدانه است که از آن به‌عنوان دارویی روان‌گردان استفاده می‌شود. نئشگی، تمدد اعصاب و افزایش اشتها از مهم‌ترین آثار دلخواه ذهنی و جسمی آن است و از عوارض جانبی مهم آن می‌توان به کاهش حافظه کوتاه‌مدت، خشکی دهان، سرخی دیدگان، اختلال در مهارت‌های حرکتی، و احساس اضطراب و وحشت اشاره کرد. 
ماری‌جوانا به‌عنوان ماده مخدر تفریحی، داروی درمانی و در برخی مراسم مذهبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این دارو بیشتر به‌صورت سیگار و گاهی به‌صورت خوراکی است. در حالت سیگار این گیاه را معمولاً همراه با توتون یا به‌تنهایی در داخل کاغذ سیگار مصرف می‌کنند. از اوایل قرن بیستم در اغلب کشورهای دنیا محدودیت‌هایی قانونی در مورداستفاده و فروش ماری‌جوانا و دیگر محصولات گیاه شاهدانه وضع‌شده است. به گزارش سازمان ملل محصولات شاهدانه رایج‌ترین داروی غیرقانونی در دنیا هستند به‌طوری‌که ۴ درصد مردم دنیا به‌طور سالانه و 6/. درصد به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند.»
شرایط راحت و آسان برای کشت گیاه شاهدانه باعث شده خیلی‌ها علف را در گلدان یا باغچه خانه خود بکارند. اغلب مردم و پدر و مادرها هم نسبت به این گیاه آشنایی ندارند و به همین دلیل مشکل خاصی برای کشت آن پیش نمی‌آید. این را مزدک پسر جوانی می‌گوید که در پشت‌بام کاشانه 7 طبقه محل زندگی‌اش در حوالی میدان هفت‌تیر تهران دو گلدان را به کاشت این گیاه اختصاص داده است.
مزدک می‌گوید: «من برای مصرف شخصی خودم و دوستانم کاشته‌ام، اما بعضی از رفقایم پشت‌بام خانه خودشان را به گلخانه کاشت علف تبدیل کرده‌اند و این‌طوری فروش خوبی هم دارند. الآن کشیدن علف در میهمانی‌ها خیلی مد شده و مشتری‌های زیادی وجود دارد. برای کاشت این گیاه در گلدان لازم است بالای سر گلدان‌ها یک لامپ UV نصب کنیم و محیط کاشت هم گرم نگه‌داشته شود، لامپ باعث می‌شود گیاه بیش‌ازاندازه بلند نشود و کیفیت محصول را خراب نکند».
به گفته مزدک تخم این گیاه از افغانستان وارد می‌شود، البته علف انواع مختلفی دارد و نمونه‌های دیگر آن نیز از سمت کردستان عراق به کشور می‌آید و به ابتدا به‌صورت کیلویی فروخته می‌شوند و بسته به نوع تخم از کیلویی 2 میلیون‌تا کیلویی 20 میلیون تومان قیمت دارد.
 در تهران به‌طور متوسط هر گرم علف بین 3  تا 5 هزار تومان، بسته به نوع و جنس آن فروخته می‌شود، این مقدار برای تهیه یک نخ سیگار کفایت می‌کند و هر نخ سیگار هم جوابگوی نیاز سه نفر است. 
 

ارسال نظر

آخرین اخبار