زمان زیادی برای اعلام آتش‌بس در شهرک«خان الشیح» در حومه غربی دمشق باقی نمانده بود که گروه‌های تروریستی با دومین حمله خود طی روزهای گذشته سبب شکست تلاش‌های آشتی دولت سوریه شدند.

بزرگترین دژ تکفیری‌ها در آستانه سقوط

به گزارش گلستان24، شهرک خان  الشیح از بزرگترین دژها و مراکز تجمع تروریست‌های تکفیری قلمداد می‌شود که به عنوان مثلث مرگ نامیده می‌شود که حومه‌های دمشق، قنیطره و درعا را به هم وصل می‌کند.

سقوط

نیروهای ارتش سوریه حمله غافلگیرکننده گروه‌های تروریستی به سمت مواضعش در محور البویضه در خان الشیح واقع در حومه جنوب غربی دمشق را دفع کردند که طی آن درگیری‌های شدیدی رخ داد که از انواع سلاح‌های سبک و توپخانه استفاده شد.

یک منبع میدانی در جبهه‌های خان‌الشیح به خبرنگار تسنیم گفت گروه‌های تروریستی، برنامه آشتی را که میان دولت سوریه و گروه‌های مسلح مستقر در شهرک و اطراف آن توافق شده بود، پس از حملات مکرر خود به مواضع ارتش به شکست کشاندند. به گفته این منبع، جنگنده‌های ارتش، تجمعات تروریست‌ها را به شدت بمباران کردند که آنها را وادار به عقب‌نشینی کرد.

این منبع افزود تروریست‌ها انتظار داشتند که در حمله به مواضع ارتش از پشتیبانی دیگر گروه‌های  تروریستی در حومه غربی دمشق برخوردار شوند تا محاصره آنها شکسته شود، ولی آنها شکست خوردند و نتوانستند حتی یک متر هم پیشروی کنند. به گفته این منبع، تروریست‌های مستقر در خان الشیح همچنان در محاصره هستند و در مقابل آنها دو گزینه بیشتر وجود ندارد یا مرگ یا تسلیم

منابع محلی از برگزاری نشستی میان دفتر سیاسی تجمع گروه‌های مسحل در خان الشیح و نمایندگان دولت سوریه در اردوگاه خان الشیح در حومه جنوب غربی دمشق و دستیابی به توافق اولیه برای خروج تمام این گروه‌ها از خان الشیح، زاکیه،  المیلیبه، الحسینیه و الطیبه و انتقال آنها به استان ادلب خبر داده بودند.

منبع سوری که با تسنیم گفت‌وگو می‌کرد، در ادامه گفت گروه موسوم به لواء احرار داریا در خان الشیح تنها گروهی است که با تخلیه این مناطق مخالفت می‌کند.

محاصره شهرک خان الشیح به ارتش سوریه کمک کرد تا به ثبیت مواضع خود در گردان دفاع هوایی و اطراف آن بپردازد که به نوبه خود به قطع جاده خان الشیح-زاکیه و قطع مهمترین راه امدادرسانی به تروریست‌‌های جبهه النصره بین دو منطقه کمک کرد و در نتیجه تروریست‌ها از جهان خارج جدا و مجبور به باز کردن باب گفت‌وگو با ارتش سوریه و تسریع در مذاکرات آشتی شود که البته چند روز پیش به این توافقات خود پشت پا زدند و آن را نپذیرفتند.

بر اساس این گزارش، تلاش‌ها برای دستیابی به توافق در اردوگاه خان الشیح همانند توافقی که در برخی شهرک‌ها در حومه غربی دمشق اخیرا به دست آمد(در داریا، قدسیا، الهامه و المعضمیه)  ادامه دارد تا تروریست‌ها به استان  ادلب منتقل شوند و کسانی هم که تمایل دارند وضعیتشان ساماندهی شود، سلاح خود را زمین گذاشته و به زندگی عادی خود برگردند.

به گفته این منابع، گروه‌های مسلح خواستار رفتن به سمت شهر درعا در جنوب سوریه هستند که دولت سوریه با این شرط مخالف است و تاکید کرده است افراد مسلح فقط می‌توانند به شهر ادلب در شمال سوریه بروند که تروریست‌ها با آن مخالفت کرده و با حمله به مواضع ارتش در خان الشیح سبب شکست این تلاش‌ها شده‌اند.

از سوی دیگر منابع رسانه‌ای حامی تروریست‌های تکفیری اعلام کرده‌اند در صورتی که نیروهای ارتش بتوانند به توافقی با گروه‌های مسلح در خان الشیح دست یابند، عملا یک چهارم منطقه مسکونی درغوطه غربی دمشق را پس از  داریا، معضمیه الشام و شهرک الدیرخبیه بازپس خواهند گرفت.

به گفته این منابع، در صورتی که گروه‌های مسلح مناطق خان الشیح و زاکیه را ترک کنند، عملا حضور تروریست‌ها در غوطه غربی دمشق پایان خواهد یافت، چرا که در دو ماه گذشته شهر داریا و معضمیه الشام هم از وجود تروریست‌ها تخلیه شده بود.

مناطق اردوگاه خان الشیح-المقیلیبه-زاکیه- الحسینیه و الطیبه در حومه جنوب غربی دمشق قرار دارند که آخرین قلعه‌های تروریست‌ها در منطقه و از راهبردی‌ترین مناطق در محاسبات تامین امنیت اطراف  دمشق و جاده بین المللی دمشق به قنیطره قلمداد می‌شود.
منبع : تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار