در جلد اول كتاب فرهنگ جبهه با يادگار نوشته‌هايي روبه‌رو مي‌شويم كه...

خاطراتي كه بوي شهادت ميدهند

در جلد اول كتاب فرهنگ جبهه با يادگار نوشته‌هايي روبه‌رو مي‌شويم كه رزمندگان در موقعيت‌هاي خاصي چون شب‌هاي عمليات يا وقايع مهمي از قبيل فتح و پيروزي و خوشي‌ها و حتي غم‌ها براي هم مي‌نوشتند تا اين احساسات ناب را براي يكديگر ماندگار سازند. بررسي اين دست‌نوشته‌ها ما را با انسان‌هايي روبه‌رو مي‌سازد كه از قدم اول حضور در جبهه‌ها، ‌اصل اعتقادي بودن اين نبرد تاريخي را سرلوحه خود قرار داده بودند و چه در شعارها، نامگذاري‌ها، رفتارها و سكنات و گفتارها و نوشتارها، هميشه جلوه‌هايي از ارزش‌هاي اعتقادي خود را بروز مي‌دادند.

خاطراتي كه بوي شهادت ميدهند

در اينجا ما قصد نداريم نقدي بر كتاب فرهنگ جبهه داشته باشيم بلكه با نگاهي به برخي از اين دست‌نوشته‌ها، رد پاي اعتقادات اسلامي مجاهدان جبهه حق را در دفاعي مظلومانه و نابرابر اما مقدس مشاهده خواهيم كرد كه حتي در يادگاري‌هايشان نيز خود و ماهيت اسلامي و ايراني‌شان را معرفي مي‌كردند.
‌    ‌     
شهادت؛ آرزويي پنهان ناشدني
 
شهادت ليلايي كه رزمندگان مجنون‌وار در پي آن بيابان‌هاي تفتيده جنوب و كوه‌هاي سر به فلك كشيده غرب را مي‌كاويدند، آرزويي پنهان‌ناشدني بود كه در كلام و نوشته رزمندگان خود را نمايان مي‌ساخت. در بسياري از يادگار‌نوشته رزمنده‌ها نيز نشانه‌هاي اين آرزو را مي‌بينيم كه به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم.
 
يادگاري از اسماعيل وكيل صادقي:
 
شهادت نعمتي است كه نصيب هركس نمي‌شود. (31/3/66)
تقديم به برادر عزيزم
امروز به‌جز عشق شهادت به سرم نيست
عكسم تو نگهدار كه فردا اثرم نيست
حسن خادم
بسم رب‌الزهرا (س)
هركس كه نكرد ترك سر از اهل درد نيست
در راه دوست هر كه نشد كشته مرد نيست
كوچك همه رزمندگان سعيد غلامي
خداوندا اگر لياقت شهادت را در من مي‌بيني اين فوز عظمي را نصيبم گردان تا خمپاره‌ها سينه‌ام را بشكافند و به آن دسته از كوردلان ثابت كنم كه من فقط براي رضاي تو قدم به جبهه نهاده‌ام.
يعقوب شفيعي (1/4/66)
 
    عشق به اهل بيت (ع)
 
عشق به اهل بيت عصمت و طهارت از بارزترين خصوصيات رزمندگان در دوران دفاع مقدس به شمار مي‌آمد كه همواره در انتخاب نام يگان‌هاي رزمي از لشكرها، گردان‌ها، گروهان‌ها و... گرفته تا نامگذاري موقعيت‌ها و محورها خود را نشان مي‌داد. همچنين در دست‌نوشته‌ها و يادگاري نوشته‌ها نيز اين دلدادگي را مشاهده مي‌كنيم:
قال رسول‌الله: بني‌الاسلام علي‌النضافه (اسلام بر پايه نظافت است)

 به نام الله پاسدار حرمت خون شهيدان
اين جانب محمد‌علي چاوشان اعزامي از يزد. اميدوارم كه رزمندگان اسلام پيروز شوند و همگي ما به كربلاي حسيني برويم و با هم بر قبر حسين‌بن علي(ع) بوسه زنيم. والسلام
نوشته شده در موقعيت شهداي گردان بدر (22/12/65)

 خدا را شكر مي‌نمايم كه در ايامي از روزگار زندگي مي‌كنيم كه مي‌توانيم در رديف سربازان آقا امام زمان و نايب برحقش امام‌خميني در ستيز با دشمنان اسلام شركت نماييم.
والسلام محمد اصنعي‌نژاد( 6/12/66)
  با عرض سلام بر آقا امام زمان
محمد‌جواد مهاجر (4/3/67)

 امروز ايران كربلاست حسينيان آماده باشيد.
رمضان لرني (4/3/67)

     جملات عرفاني:
 
بار پروردگارا!
عرفا مي‌گويند ما دست خالي به پيشگاه تو مي‌آييم. خدايا عمل من از دست خالي هم كمتر است. ولي وقتي كه اسم زهرا(س) را مي‌شنوم در اين فكر مي‌افتم كه علي و زهرايي داريم دلم تسكين مي‌‌يابد. همين در آخرتم مرا كافي است. ولي ترا به زهراي اطهر نگذار اين اميد دلم را براي گناه از امرت وادار سازد.
محمد حسين عابدي فومني (2/2/66)

 خدايا حال لذت عبادت تو را چشيدم و آن را بر لذت زودگذر مادي ترجيح دادم. قسمت مي‌دهم به دوستم شهيد مجيد حاتمي كه ان‌شاءالله ما هم به دنبال آنها برويم. اگر اين ماه نشد كه هيچ ماه ديگر و اگر امسال نشد نااميد نمي‌شويم سال ديگر.
 

ارسال نظر

آخرین اخبار