مسئولان دولتی به جای پرتوقعی و غرولند کردن، لباس کار بپوشند و به میدان بیایند

شهر آفتاب سالن های متنوع و بزرگی برای حضور کتابدوستان دارد و همه چیزش به محتوای نمایشگاه می آید. حالا دو سالی است که شبستان بزرگ و زیبا و محراب مقرنس مصلای تهران آرام گرفته است. محیط آرام و مقدس مصلا حالا باید فقط صرف اموری شود که با محتوای معماری آن متناسب است.

«شهر آفتاب»، یادگار خوب شهرداری تهران برای فرهنگ‌دوستان

به گزارش گلستان24،نمایشگاه کتاب تهران به پنجمین روز برگزاری اش رسیده است. محیط نمایشگاه امسال برای دومین بار است که برای ناشران و کتابدوستان تکرار می شود. شهر آفتاب حالا برای دومین بار پاتوقی برای حضور اهالی فرهنگ و ادب شده است.

شهر آفتاب سالن های متنوع و بزرگی برای حضور کتابدوستان دارد و همه چیزش به محتوای نمایشگاه می آید. حالا دو سالی است که شبستان بزرگ و زیبا و محراب مقرنس مصلای تهران آرام گرفته است. محیط آرام و مقدس مصلا حالا باید فقط صرف اموری شود که با محتوای معماری آن متناسب است.

شهر آفتاب بیرون از شهر است و این مزیتی برای کاهش بار ترافیکی در مرکز شهر  است. دسترسی های بسیار خوبی برای این نمایشگاه تعبیه شده است و راه های جدید در جنوب تهران به سمت این مرکز تاسیس شده است.

دو روز قبل یعنی در روز جمعه،جمعیت زیادی به سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آمد. جمعیتی که بواسطه تعطیلی این روز توانسته بود خودش را به فرهنگی ترین بنای این روزها برساند. گفته شد که تنها با متروی شهری، 95 هزار نفر به نمایشگاه آمدند. از سال قبل همزمان با افتتاح نمایشگاه کتاب، متروی شهر آفتاب نیز افتتاح شد تا از سراسر شهر امکان سفر سریع و ارزان به شهر آفتاب فراهم باشد.

«شهر آفتاب»، یادگار خوب شهرداری تهران برای فرهنگ‌دوستان/مسئولان دولتی به جای پرتوقعی و غرولند کردن، لباس کار بپوشند و به میدان بیایند

متروی شهرآفتاب دقیقا داخل نمایشگاه است و با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی می شود به اولین غرفه ها رسید.

شهرآفتاب سالن های متنوعی دارد اما بازهم با ظرفیت کنونی اش در فاز اول؛ امکان جانمایی تمامی غرفه ها را در سالن ها و بناهاش مسقفش نداشته است. حالا ناشران دانشگاهی، پزشکی، آموزشی و کودک در چادرهایی اطراف سالن های اصلی مستقر شده اند. مصلای تهران هم چنین وضعیتی داشت  و ظرفیت کامل برای جانمایی تمام ناشران وجود نداشت.

در روز جمعه باران بهاری مهمان شهرآفتاب شد. باران شدت گرفت و اوضاع در چادرهای جنبی کمی نابسامان شد. البته با تلاش مسئولان نمایشگاه سعی شد تا همه چیز به درستی مدیریت شود.

نکته ای که لازم است گفته شود،‌هماهنگی خوب وزارت ارشاد بعنوان برگزار کننده دولتی با شهرداری تهران به عنوان میزبان است. دولت و شهرداری تعاملات فرهنگی خوبی را بر خلاف تضادهای سیاسی شان تجربه کرده اند.

اینبار هم دولت، شهر آفتاب را برای برگزاری نمایشگاه انتخاب کرد و به نوعی مهمان شهرداری تهران شد تا اجرای سخت افزار نمایشگاهی بعهده شهرداری باشد.

همه چیز تا روز بارندگی خوب و رو به پیشرفت بود. اما جمعه علاوه بر بارندگی، مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز بصورت زنده در حال پخش بود. تضادهای سیاسی در مناظره به بی معرفتی های فرهنگی در شهر آفتاب منجر شد.

درحالی که نابسامانی در غرفه های آبگرفته با تلاش ماموران در حال مرتفع شدن بود، یکی از مسئولان دولتی نمایشگاه با رسانه ای گفتگو می کند و با موضعی طلبکارانه، شهرداری تهران را مسئول همه اتفاقات و بی نظمی ها می داند. مثل این است که به یک مهمانی بروید و با تحکم به میزبان بگویید: «چرا فلان غذا را درست نکردی؟ چرا فلان امکان را مهیا نکردی؟»

مسئولان دولتی اگر قدرت اجرای بهتری دارند خوب است آستین هایشان را بالا بزنند و دست به کار شوند نه اینکه مثل یک مهمان اخمو و بد عنق، با کت و شلوار شیکشان گوشه مبل لم بدهند و تخمه بشکنند. 

منبع : سراج24

ارسال نظر

آخرین اخبار