عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: از سال گذشته طرح اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ارائه شده، اما تاکنون لایحه ای از سوی دولت به طور مشخص درباره این مدل به مجلس ارائه نشده است.

در بسته ي دولت نشاني از اقتصاد مقاومتي نيست!

در بسته ي دولت نشاني از اقتصاد مقاومتي نيست!

ابراهیم نکو اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی را با یک لایحه و حتی چند طرح نمیتوان محقق کرد، بلکه نیازمند عزم ملی و تلاش همه جانبه دولت است.
وی تصریح کرد:‌ اقتصاد مقاومتی مدلی برای تمام دوران های ایران در آینده بوده و باید به آن استحکام بخشید و کاربردی تر کرد تا در تمام دولت ها و سطوح جامعه درسال های آینده نیز به کار رود.
وی خاطر نشان کرد:‌ نمی توان اقتصاد مقاومتی را برای چند سال اجرا کرد و آن را سپس کنار گذاشت زیرا این مدل نسخه ای کامل برای اعصار طولانی است.
وی افزود:‌ با بکارگیری صحیح اقتصاد مقاومتی می توان شاهد پیشرفت و اعتلای اقتصادی کشور بود و این مدل سبب افزایش قدرت اقتصادی ایران اسلامی خواهد شد.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار تراز توضیح داد:‌اقتصاد مقاومتی را نمی توان فقط با برگزاری سمینارها،‌جلسات،‌همایش ها و... محقق کرد، زیرا این مدل باید به صورت عملی و علمی در کشور اجرایی شود و باید همه مقدمات و بسترهای لازم را نیز فراهم کنیم.
وی گفت:‌ ابتدا باید گام های محکم برداریم و به مقدمات اجرای این مدل نزدیک شویم سپس به مرحله اجرایی ورود پیدا کنیم.
وی درباره عملکرد دولت یازدهم در این بخش توضیح داد:‌ دولت سعی کرده این مدل را اجرایی کند و گام هایی نیز برداشته اما کافی نبوده است و امیدوارم در آینده بتواند در زمینه اعتلای اقتصاد مقاومتی گام های اساسی و محکمی بردارد.
نکو بیان کرد:‌ دولت باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی به تولید به ویژه حمایت از بخش داخلی بیش از پیش توجه کند زیرا به دنبال تقویت تولید شاهد اشتغالزایی،‌کاهش نرخ تورم،‌کاهش گرانی ها،‌افزایش و تقویت صادرات، افزایش قدرت خرید مردم و... خواهیم بود بنابراین دولت باید مطابق شأن و منزلت مردم  ایران اسلامی گام های اساسی برای پیشرفت اقتصاد بر اساس روش و مدل مورد نظر بردارد.
وی افزود: دولت در این زمینه باید بیشتر کار و تلاش کند هرچند در یک سال گذشته شاهد ثبات در بازار ارز،سکه،‌کاهش تورم و ... بوده ایم با این حال باز ایراداتی به دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی وارد است.
دبیر کمیسیون اقتصاد مجلس عنوان کرد:‌بسته خروج از رکود دولت نیز به نوعی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی کشور تدوین شده اما انتظار می رود در مراحل بعد این بسته و بسته های آینده تکمیل تر شوند و بتوانند در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گام بردارند. وی گفت : متاسفانه بنده چنین چیزی را در بسته مشاهده نمیکنم؛ لذا باید هزچه سریعتر بسته با واقعیتهای اقتصاد مقاومتی تلفیق شود.
وی تاکید کرد: دولت باید به تعهدات و وعده های خود در زمینه حمایت از تولید داخل و تقویت صادرات عمل کند و در این راه از واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارد بپرهیزد زیرا واردات این کالاهای لوکس نتیجه ای جز از بین رفتن تولید داخل و حذف فرصت های شغلی ندارد.
نکو در پایان گفت:‌ دولت همچنین باید از صادرات به صورت خام فروشی به شدت بپرهیزد و به صادرات کالاهای تمام شده و با کیفیت روی آورد زیرا در این صورت می توان به تقویت صادرات امیدوار بود.

ارسال نظر

آخرین اخبار