مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان از ایجاد شبکه اعلام حریق در پارک ملی گلستان خبر داد و گفت: هرساله بخش قابل توجهی از اراضی این پارک به علت آتش سوزی از بین می‌رود که قرار است با اینترنت اشیا و داده های فضایی منطقه را زیرنظر داشته باشیم.

 شبکه اعلام حریق در پارک ملی گلستان راه‌اندازی شد

به گزارش گلستان 24 ؛ به نقل از روابط عمومی اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات گلستان، محمد احمدی، با اشاره به از بین رفتن سالانه بخشی قابل توجهی از پارک ملی گلستان بر اثر آتش‌سوزی، اظهارداشت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید زیادی بر استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه های مختلف دارد که برهمین اساس تصمیم گرفتیم برای ایجاد شبکه اعلام حریق در پارک ملی گلستان از اینترنت اشیاء استفاده کنیم و پروژه‌ای را برای حفاظت از ارضی با ارزش پارک ملی گلستان ارائه کردیم.

وی با اعلام اینکه پارسال 200 هکتار از اراضی پارک ملی گلستان دستخوش حریق شد، افزود: تدوین طرح اعلام حریق در پارک ملی گلستان با استفاده از اینترنت اشیاء ادامه دارد ولی از آنجاکه پارک ملی گلستان بیش از 100 هزار هکتار وسعت دارد، قرار است این طرح به صورت پایلوت در مناطق پرخطر پارک اجرا شود که از نظر فنی و زمانی قابلیت آنرا داشته باشیم.

احمدی با بیان اینکه در طرح کنونی از امکانات شبکه موبایل در مجاورت جاده موجود در منطقه استفاده می‌شود، اظهار کرد: در واقع با نصب دوربین‌های حرارتی و ارسال اطلاعات، کانون های وقوع حریق شناسایی و با ارسال مختصات منطقه دچار حادثه شده به منطقه مانیتورینگ، تیم‌های واکنش سریع وارد عمل شده تا قبل از گسترده شدن آتش بتوانند آن را خاموش کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان 3 زمان قبل، حین و بعد حادثه را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: هرچه در زمان وقوع حادثه، زمان طلایی برای واکنش سریع را کمتر کنیم، میزان تلفات مادی و جانی کمتری وارد می‌شود تا محیط زیست‌گران بهای منطقه، حفظ و  هزینه‌های جبرانی مورد نیاز آن کمتر شود.

احمدی، زمان بهره برداری از این طرح را تا قبل از فصل تابستان سال آینده اعلام کرد و ادامه داد: براساس تجربه جهانی، استفاده از فناوری می‌تواند تاثیر بسیاری در زندگی بشری داشته باشد و انشااله با موفقیت این تجربه، به نقاط دیگر نیز منتقل شود چرا که این پروژه هیچ نمونه و مشابهی ندارد و اگر هم در نقطه‌ای از دنیا اجرا شود باید براساس شرایط جغرافیایی آنجا باشد.

این مقام مسوول با بیان اینکه در ابتدا بدنبال ارسال اطلاعات از طریق شبکه تلفن همراه منطقه بودیم، گفت: بعد از بررسی منطقه متوجه شدیم که در آنجا دکل های موبایل فقط اینترنت نسل دو را پوشش می دهند که نمی توان داده ای را ارسال کرد بنابراین تصمیم گرفتیم از فیبرنوری کشیده شده توسط وزارت ارتباطات در منطقه برای ارسال اطلاعات با پهنای باند بالا استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در این پروژه همچنین می توان از ترکیب اینترنت اشیا با تصاویر هوایی استفاده کرد چرا که در زمان اعلام حریق، دوربین‌ها باید دید داشته باشند که با داشتن پهباد نقاط کور و غیرقابل مشاهده نیز قابل مشاهده و نظارت است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان با بیان اینکه سعی می‌کنیم این طرح فقط جنبه اعلام حریق نداشته باشد و کاربری های دیگری چون نظارت بر شکار غیرقانونی نیز داشته باشد، اظهار کرد: این کار با دوربین‌های دوکاره حرارتی و تصویری انجام می‌شود و در طول شبانه‌روز تصاویری زنده‌ای ثبت شده تا در صورت بروز آتش سوزی با تشخیص طول موج های ارسال شده بتوان منطقه دچار حریم را تشخیص داد.

احمدی یکی از موضوعات پارک ملی گلستان را حضور حیوانات در مرحله انقراض عنوان کرد و گفت: به دلیل عبور جاده از میان پارک ملی گلستان بسیاری از حیوانات در برخورد با خودروهای عبوری تلف می شوند و اگر بتوان سرعت ماشین‌ها را با استفاده از دوربین‌های نظارتی کم کرد، می‌توان از این طریق کمک قابل توجهی نیز در جلوگیری از تصادف حیوانات با خودروها انجام داد.

وی افزود: همان‌طور که کمک وزارت ارتباطات برای ایجاد زیرساخت و بکارگیری فعالیت ها و معرفی آنها هدف به شمار می‌رود، در این پروژه می توانیم زیرساخت خوبی برای محیط زیست ایجاد کنیم که استفاده های مختلفی داشته باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار