در جلسه کمیسیون گردشگری شورای شهر گرگان موضوعاتی از قبیل فراهم کردن زیرساخت های لازم برای حضور گردشگر سالمند و معلول در گرگان مطرح شد.

زیرساخت حضور گردشگر معلول در گرگان فراهم شود

به گزارش گلستان 24 ؛چهاردهمین جلسه کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شورای شهر گرگان عصر شنبه با حضور مسئولانی از میراث فرهنگی، اداره کل بهزیستی گلستان و شهرداری گرگان برگزار شد.

بحث و تبادل نظر در خصوص شرکت در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران و گردشگری افراد دارای معلولیت و سالمندان در دستورکار جلسه بود.

رضا شاه حسینی، مدیر دفتر منطقه شمال انجمن فرهنگی، ورزشی و گردشگری معلولان پارس در این جلسه گفت: گردشگری افراد دارای معلولیت و سالمند بسیار مهم است و در همین زمینه نشست آموزشی و تخصصی الزامات گردشگری افراد دارای معلولیت روز سه شنبه در موسسه حکیم جرجانی برگزار می شود.

وی افزود: این دوره آموزشی از طرف سازمان بهزیستی کشور و بهزیستی استان برای اولین بار برگزار می شود و گرگان به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است.

شاه حسینی ادامه داد: محدودیت باعث می شود که این افراد نتوانند از مزایای گردشگری برخوردار شوند و باید زیرساخت حضور این افراد در جامعه فراهم شود.

۱۵ درصد جمعیت جهان دارای معلولیت هستند

وی اضافه کرد: ۱۵ درصد جمعیت جهان با معلولیت زندگی می کنند و سرمایه گذاری در این بخش توجیه اخلاقی و اقتصادی دارد.

در ادامه کمال سلمانی معاون توانبخشی بهزیستی گلستان اظهار کرد: در گرگان هفت هزار و ۵۰۰ معلول وجود دارد که با احتساب سرخنکلاته ۱۱ هزار معلول می شود.

وی افزود: 8.7 درصد جمعیت گرگان سالمند هستند که ۳۵ هزار نفر را شامل می شود و در افق ۱۴۰۴ پیش بینی شده که این رقم به ۱۴ و نیم درصد می رسد.

سلمانی گفت: کسانی که به وظیفه خود عمل نمی کنند سبب خانه نشینی معلولان و سالمندان خواهند شد.

مقرر شد که شهرداری در زمینه برگزاری این نشست آموزشی در زمینه تبلیغات و ایاب و ذهاب به این نهاد کمک کند.

در ادامه احمد تجری، معاون گردشگری میراث فرهنگی گلستان گفت: نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران در محل دائمی نمایشگاه تهران و از بیست و سوم لغایت بیست و ششم بهمن ماه برگزار می شود.

وی افزود: تمام ظرفیت بخش خصوصی در زمینه گردشگری کشور اعم از گردشگری ورزشی، سلامت، فرهنگی و غیره در این نمایشگاه حضور می یابند و بهترین فرصت برای شناساندن گرگان و استان است.

تجری گفت: از ۱۰ کشور در این نمایشگاه شرکت می کنند و علاوه بر فعالان گردشگری سفرای آن هاهم در این نمایشگاه حضور خواهند یافت.

وی تصریح کرد: امسال تاکنون بیش از هزار متر برای غرفه گلستان در نظر گرفته شده که این مساحت در سال گذشته تنها ۷۰ متر مربع بود.

تجری بیان کرد: جزو پنج استان اول در زمینه متراژ هستیم و باید یک ساختمان تاریخی شناسنامه دار در مرکز این غرفه ایجاد کرده و شهرداری هم در این زمینه با ما همکار کند.

در ادامه مجید طاهری معاون شهردار گرگان از حمایت شهرداری گرگان در این زمینه خبر داد.

گفتنی است در پایان جلسه از نازنین زهرا شجاعی مهر که مدال طلای درجه یک فدراسیونی استان گلستان را در کشور در رشته ژیمناستیک کسب کرده بود، تجلیل شد.


انتهای پیام /مهر

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار