رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: مرکز پیشگیری از سرطان در گنبدکاووس به دست یکی از خیران این شهر در حال ساخت است و امیدواریم به زودی افتتاح شود.

مرکز پیشگیری از سرطان در گنبدکاووس افتتاح می شود

به گزارش گلستان 24 ؛عبدالرضا فاضل عصر شنبه درپنجمین کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان اظهار کرد: این که می گویند سونامی سرطان در راه کشور است درست نیست و نباید مردم را نگران کنیم چرا که میزان شیوع سرطان در ایران از اروپا کمتر است.

وی تصریح کرد: شیوع سرطان در سطح دنیا ۲۵۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است  اما در کشورما این آمار ۱۴۰ نفر در ۱۰۰ هزار جمعیت است، البته در استان گلستان این آمار۱۵۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت عنوان شده که از میانگین کشوری ۱۰ نفر بالاتر است و عواملی مانند اعتیاد، تغذیه نامناسب، کم تحرکی و ... در آن دخیل است.

فاضل گفت: در رابطه با خاک  و مناطق زیست محیطی استان آزمایشاتی انجام شده که نشان می دهد در خاک مناطق شرق استان سمومی وجود دارد  و این سموم موجب افزایش سرطان در این بخش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به آمار بالای سرطان معده در استان گلستان اظهار کرد: در کشور میزان ابتلا به سرطان معده در صدهزار نفر هفت نفر بوده اما در استان گلستان برای جمعیت هر صد هزار نفر ۲۰ نفر است.

وی با بیان اینکه در تمام روستاهای بالای یک هزار نفر استان خانه بهداشت وجود دارد، ادامه داد: قطعا آموزش به مردم  می تواند از شیوع بیماری ها جلوگیری می کند و از مرگ ومیر می کاهد.

فاضل گفت: هرم سنی سرطان در استان به سنین پایین تر رسیده  اما مشاهدات همیشه در سنین بالای ۴۰ سال بوده که باید غربالگری را به سنین پایین ۴۰ سال تغییر دهیم  چراکه افرادی که زیر سن ۴۰ به سرطان مبتلا می شوند عمر کوتاه تری نسبت به افرادی که بالای ۴۰ سالگی به سرطان مبتلا می شوند، دارند.

وی افزود: در شهرستان گنبدکاووس به همت یکی از خیران این شهر مرکزی تحت عنوان پیشگیری از سرطان ساخته می شود و امیدواریم به زودی افتتاح شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به افزایش آمار سرطان پستان در استان اظهار کرد: آمار مبتلا به سرطان سینه در بین افراد زیر سی سال ۱۱ درصد بوده که این آمار در دنیا دو و نیم درصد است.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار