مدیرکل شیلات استان گلستان گفت: اجرای فاز دوم مجتمع ۱۰ هزار هکتاری پرورش میگو به عنوان بزرگترین مجتمع پرورش میگو جهان همزمان با سفر هیئت دولت به استان گلستان آغاز شد.

 بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری دنیا در گلستان احداث می‌شود

به گزارش گلستان 24 ؛ سیدجواد قدس علوی ظهر دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات سفر هیئت دولت به استان اظهارداشت: همزمان با سفر رئیس جمهور به استان گلستان 2 طرح مهم و اقتصادی شیلات استان و کشور در شهرستان گمیشان کلنگ‌زنی شد.

وی افزود: فاز دوم مجتمع 10 هزار هکتاری پرورش میگو به عنوان بزرگترین مجتمع پرورش میگو جهان و فاز نخست مجتمع 500 هکناری پرورش ماهیان خاویاری به عنوان بزرگترین مجتمع پرورش ماهیان خاویاری جهان، در شهرستان گمیشان کلنگ‌زنی و نخستین مرکز تکثیر و پرورش بچه میگو استان، در این شهرستان افتتاح شد.

وی با بیان اینکه 2 طرح کلنگ‌زنی شده شیلات جزو مهم‌ترین طرح‌های کشاورزی استان در کلنگ‌زنی‌های اخیر بوده، اظهار کرد: امید داریم در افق 1404 بتوانیم در مجتمع پرورش میگو گمیشان به تولیدی بالغ بر 30 هزار تن میگو برسیم. همچنین پیش‌بینی ما درباره افق 1404 در مجتمع پرورش ماهیان خاویاری گمیشان، 8000 تن گوشت و 400 تن خاویار است که این 2 مجتمع در مجموع برای 13 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهند کرد.

مدیر کل شیلات گلستان درباره میزان ارزآوری این 2 مجتمع در آینده برای کشور، خاطر نشان کرد: 95 درصد خاویار و 70 درصد گوشت ماهیان خاویاری تولیدی این مجتمع و 80 درصد میگو تولیدی در مجتمع پرورش میگو گمیشان صادر خواهد شد که نتیجه این صادرات یک میلیارد و 750 میلیون دلار ارزآوری برای کشور است که این میزان در مقایسه با صادرات نفت، با تولید و صادرات 35 میلیون بشکه نفت برابری می‌کند.

مدیرکل شیلات استان گلستان گفت: با آغاز به کار فاز دوم مجتمع میگو گمیشان 20 مرکز تکثیر بچه میگو، 75 واحد عمل‌آوری و 5 کارخانه تولید خوراک آبزیان در استان نیاز است که احداث این 20 کارخانه سهم قابل توجهی در اشتغال‌زایی استان و منطقه خواهد داشت.

قدس‌علوی با اشاره به نتایج مثبت سفر رئیس جمهوری به گلستان برای شیلات استان تصریح کرد: در این سفر بودجه‌های 15 میلیاردی از سوی سازمان برنامه و بودجه و 400 میلیاردی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به پروژه‌های شیلات تصویب شد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار