رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس گفت: مرکز غربال‌گری سرطان شهرستان گنبدکاووس پس از ۵ سال تصویب در دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان توسط خیر نیکوکار گنبدی در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

 مرکز غربال‌گری سرطان در شهرستان گنبدکاووس راه‌اندازی می‌شود

به گزارش گلستان 24 ؛فرهاد بدیعی  در شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان اظهارداشت: از یک هزارو 600 مورد حوادث ایجاد شده برای کودکان زیر 5 سال،  51 درصد سقوط از ارتفاع بوده است که 81 درصد این سقوط‌ها در منازل انجام شده است.

وی افزود: با شناسایی علل و عوامل مرگ و میر در کودکان،تلاش داریم تا با آگاهی و آموزش به والدین و دستگاه های مرتبط از مرگ ومیر کودکان که به نوعی سرمایه کشور هستند،جلوگیری کنیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس بیان داشت: تخلیه غیر بهداشتی در مسیر جاده نفت و ابتدای جاده داشلی‌برون مشکلاتی را ایجاد کرده است. متاسفانه کامیون‌های تخلیه فاضلاب شهری،به صورت غیربهداشتی در این مسیر تخلیه می‌کنند.

وی ادامه داد: برای این منظور با همکاری دستگاه‌های مرتبط باید تدابیر لازم اندیشیده شود زیرا مسیر جاده نفت به لحاظ اقتصادی برای ما ارزشمند است که تخلیه فاضلاب شهری و نخاله های ساختمانی در این مسیر علاوه بر تهدید سلامت مردم سبب فرار سرمایه گذاران می شود.

بدیعی درباره عرضه کنندگان قلیان در شهرستان گفت: فراز و نشیب های برخورد با عرضه کنندگان قلیان و اعمال قانون در بعضی از رستوران های سنتی و عدم اعمال قانون بر دیگر اماکن عرضه قلیان سبب شده تا به صورت زیرزمینی این عرضه صورت گیرد که علاوه بر عرضه قلیان باعث موضوعات منکراتی شده است.

وی یادآور شد: نیاز است با این‌گونه موارد به صورت جدی برخورد شود تا شاهد عرضه قلیان و فروشگاه‌های فروش ادوات آن نباشیم.

فرید عابدی رئیس خیرین سلامت شهرستان گنبدکاووس اظهارداشت: مرکز غربال‌گری سرطان شهرستان گنبدکاووس پس از 5 سال مصوب در دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان توسط خیرنیکوکاری گنبدی حاج محمد شهرکی در حال ساخت است. قرار است ساختمان این مرکز توسط این خیر احداث شود و تجهیز آن با دانشگاه علوم پزشکی گلستان است.

وی افزود: مرکز غربالگری سرطان گنبدکاووس از نوع تیپ یک و مجهزترین مرکز غربالگری در استان است که در آن سرطان‌های گوارش، پستان، دهانه رحم و پروستات غربالگری می‌شود و شامل دستگاه‌های سونوگرافی، ماموگرافی و سایر دستگاهای موردنظر است.

رئیس بیمارستان پیامبر اعظم (ص) هم در این جلسه بیان داشت: با توجه به اینکه شرق گلستان قطب سرطان کشور است با راه اندازی این مرکز باید یک سری خدمات جانبی در این راستا صورت گیرد و به همین سبب این مرکز نیاز شدید به مرکز تصویربرداری جامع و یک شتاب دهنده دارد تا بتواند خدمات خود را به طور کامل ارائه دهد.

وی ادامه داد: این مرکز در 2 طبقه هر طبقه به وسعت 650 مترمربع در حال ساخت است و پیش‌بینی می‌شود نیمه نخست سال 98 با اعتبار 3 میلیارد تومان که همگی با هزینه شخصی خیر نیکوکار گنبدی است به بهره‌برداری برسد. در کنار آن باید یک بخش خصوصی سرطان با حداقل 25 تخت راه‌اندازی شود.

عابدی با بیان اینکه 50 درصد بیماران آنژیوگرافی گرگان و کردکوی از شرق گلستان هستند، گفت: مرکز آنژیوگرافی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) نیز توسط حاج محند شهرکی در حال راه‌اندازی است و دستگاه‌های مورد نظر خریداری شده است. قرار است خدمات این مرکز نیز توسط بخش خصوصی با تعرفه دولتی انجام شود.

وی یادآور شد: این مرکز نیز خدماتی مانند جراحی قلب باز، 25 تخت ccu, تخت poccu و دیگر امکانات پزشکی دارد. امید داریم این خیر را در حوزه دسترسی و کارهای جنبی برای رایزنی‌های مورد نظر کمک کنید تا بتواند این 2 مرکز که از مطالبات مهم شهرستان است زودتر راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

آخرین اخبار