مدیرکل هواشناسی گلستان گفت: با ورود سامانه بارشی جدید به استان وقوع سیلاب در این خطه شمالی کشورمان از هفته آینده دور از انتظار نیست.


هواشناسی نسبت به وقوع سیل مجدد در گلستان هشدار داد

به گزارش گلستان 24 ؛ نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی گلستان گفت: با توجه به میزان بالای بارندگی و قطعی بودن پدیده روان آب‌ها؛ وقوع سیلاب به ویژه در نقاط مستعد استان محتمل است.

وی ادامه داد: مطابق پیش بینی‌ها بارش‌های جدید که از هفته آینده آغاز می‌شود در ارتفاعات گلستان حداکثر ۱۰۰ میلی متر و در مناطق پایین دست و دشت به ۵۰ میلی متر خواهد رسید.

مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: اوج فعالیت این سامانه و بارش باران شدید از عصر یکشنبه تا دوشنبه شب آینده است و پس از آن این سامانه بامداد سه شنبه ۲۷ فروردین از استان خارج خواهد شد.

وی افزود: وزش شدید باد و رعد و برق از دیگر پیامد‌های فعالیت این سامانه بارشی در استان گلستان است.

مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: یکی از ویژگی‌های فعالیت این سامانه، گستره بارندگی آن در همه نقاط استان به صورت مستمر و مداوم است که تاثیر آن را بیشتر می‌کند.

داداشی به رشد تدریجی دمای استان در هفته جاری اشاره کرد و ادامه داد: گلستان در روز جمعه ۲۳ فروردین گرمای ۳۰ درجه را نیز تجربه خواهد کرد که این افزایش دما موجب ذوب شدن برف ارتفاعات و تشدید روان آب‌ها خواهد شد.

وی بیان کرد: بارش شدید باران ناشی از فعالیت سامانه سرد در هفته آینده و همچنین به راه افتادن روان آب ناشی از ذوب شدن برف ارتفاعات، احتمال به راه افتادن سیل مجدد در استان را افزایش خواهد داد.

مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: با توجه به ظرفیت انباشته رودخانه‌ها و سد‌های استان و اشباع زمین از جذب آب، بارش باران و حرکت روان آب جدید می‌تواند موجب بروز مشکل شود که تاکید داریم مسوولان آب منطقه‌ای از هم اکنون نسبت به کنترل آب سد‌ها و دیگر تمهیدات، اقدامات لازم را انجام دهند.

داداشی گفت: اکنون گلستان تحت تاثیر سامانه ناپایدار است که امشب سه شنبه از منطقه خارج و تا روز جمعه جوی آرام همراه با افزایش دما بر گلستان حاکم می‌شود.

داداشی افزود: دمای هوا از بامداد فردا تا آخر هفته بطور نسبی افزایش می‌یابد، اما در اوقات شب در نواحی کوهستانی افزایش ابر، بارش خفیف و پراکنده به همراه مه گرفتگی پیش بینی می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

آخرین اخبار