فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشوردرهشدار به زائران بیت الله الحرام از آن ها خواست از حمل مواد ممنوعه اجتناب کرده و این موارد را به امانت به همسر و دیگر افراد در کاروان ندهند و از آوردن آن خودداری کنند چرا که این مساله مشکلاتی را برای سفر آن ها ایجاد می کند.

زائران خانه خدا مواد ممنوعه با خود حمل نکنند

به گزارش گلستان۲۴؛ سردار حسن مهری روز شنبه در یک نشست خبری با اصحاب رسانه درباره زائرانی که به دلیل حمل مواد مخدر و داروی غیر مجاز از سفر خود بازمانده‌اند، گفت: همراه داشتن موادمخدر سبب بازماندن از سفر خواهد شد، اگر در کشور عربستان نیز این مواد کشف شود مطابق قوانین آن کشور با زائران برخورد خواهد شد. سال گذشته ۱۹۰ نفر دچار مشکل شدند که از این تعداد، سفر ۱۸۰ نفر با تأخیر انجام شده و ۱۰ نفر نیز نتوانستند به سفر حج اعزام شوند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشورگفت: یکی از مشکلات ما حمل موادمخدر از سوی برخی از زائران سالخورده است که برای پیشگیری از این مساله که البته تعداد آن انگشت شمار است، جلسات متعددی با پلیس مبارزه با موادمخدر و شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر و ستاد داشتیم. همچنین لیست زائرانی که سابقه اعتیاد داشتند در اختیار پلیس قرار گرفته است و ما اقدامات کنترلی بیشتری روی این افراد خواهیم داشت‌.

مهری افزود: خوشبختانه با اقداماتی که انجام شد اکنون حدود ۱۰ سال است که هیچ دستگیری در کشور عربستان نداشتیم و تمام اقدامات انجام شده داخل کشور بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال از هفدهم تیرماه عملیات حج تمتع در ۱۷ ایستگاه پروازی آغاز خواهد شد، گفت: رعایت شأن و منزلت زائران مورد تاکید پلیس است، جلسات مختلفی برای عملیات حج با مدیران فرودگاه‌ها با مدیران دیگر یگان‌ها و رده‌های پلیس، مرکز حج و زیارت و دستگاه قضائی برگزار شد. همچنین مقرر شد تا امسال برای حمایت غذایی از زائران در همان فرودگاه تمهیداتی را پیش بینی کنیم که امسال برای اولین سال در فرودگاه‌ها میز خدمت دایر شد تا خدمات انتظامی به زائران ارائه شود.

وی با بیان اینکه تدابیر ترافیکی نیز پیش بینی شده است گفت: در برخی از فرودگاه‌ها به زائران کارتی داده می‌شود تا بتوان حداکثر سه خودرو را به عنوان همراه با خود بیاورد که البته توصیه ما این است که بدرقه در همان منزل انجام شده و افراد زیادی به فرودگاه نیایند.

مهری با بیان اینکه لیست داروهای ممنوعه نیز در قالب بروشور و توصیه به زائران اعلام شده است، گفت: بار و وسایل همراه مسافران به دقت بررسی می‌شود و اگر موارد ممنوعه‌ای همراه زائران باشد صورت جلسه می‌شود. همچنین به منظور پیشگیری از سرقت نیز آمادگی لازم را داریم و مأموران آگاهی و پیشگیری در فرودگاه‌ها حضور دارند.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور با هشدار نسبت به بلع مواد مخدرف گفت: برخی از زائران اقدام به بلع مواد مخدر می‌کنند که این امر می‌تواند خطرات زیادی برای آنها داشته باشد البته تعداد این موارد بسیار انگشت شمار است اما لازم است که پلیس حتی برای یک مورد نیز هشدار بدهد.

مهری با اشاره به قانون کشور عربستان، گفت: در کشور عربستان اگر چیزی بر زمین بیافتد و فردی آن را بردارد آن فرد مسئول سرقت آن شناخته می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنم که زائران به هیچ عنوان چیزی از روی زمین برنداشته و به دنبال صاحب آن نروند.

وی با بیان اینکه همراه داشتن کارد، چاقو و لوازم برنده نیز توصیه نمی‌شود، گفت: میانگین سن زائران امسال حدود ۵۴ سال است که این نشان می‌دهد سن زائران افزایش داشته است.

مهری با اشاره به تمهیدات پلیس برای بازگشت زائران نیز گفت: تمهیدات لازم برای بازگشت پیش بینی شده و ما مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: اقدامات خوبی انجام شده است تا زائران با شایستگی بدرقه شوند، یک اقدام جدید نیز انجام شده است و آن ایجاد یک میز خدمت در فرودگاه است تا فرماندهان یا جانشین پلیس فرودگاه هر استانی از ابتدا تا انتهای هر پرواز در این قسمت حضور داشته باشد و بتوانند به زائران پاسخگویی سریع و راهنمایی به موقع داشته باشند.

مهری به برقراری ۱۷ جلسه با سپاه حفاظت فرودگاه در راستای خدمت‌رسانی بیشتر به زائران و حفظ شأن و منزلت زائران در بازدیدها اشاره کرد و گفت: ۳۴ جلسه با مدیران و مسئولان حراست فرودگاه‌ها و ۱۹ جلسه نیز با مقامات قضایی در راستای پیگیری مشکلات سالن‌ها، گیت‌های بازرسی و نصب دوربین‌های مداربسته برگزار شد تا اگر جرمی اتفاق افتاد، بتوانیم در اسرع وقت حمایت و کمک قضایی برای زائران داشته باشیم.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: از زائران نظرسنجی می‌شود و نفراتی که رفتار خوب با زائران دارند، شناسایی و تقدیر می‌شوند.مهری اضافه کرد: عملیات حج تا ۲۰ مرداد ادامه خواهد داشت و امسال برنامه‌ریزی شده است که زائران حج از ترمینال جدیدالاحداث وارد کشور شوند که هم سالن اختصاصی و هم فضای پارکینگ مناسبی دارد و به نظر می‌رسد که مشکلات سال‌های قبل را نخواهیم داشت.

مهری همچنین با بیان اینکه حدود ۳۰ هزار نفر از حجاج از فرودگاه امام پرواز خواهند کرد گفت: زائران استان‌های سمنان، تهران، البرز، قم و مرکزی و کردستان، زنجان و همدان، و شهر کاشان از فرودگاه امام خمینی پرواز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ماموران پلیس فرودگاه در ایام حج در آماده‌باش کامل هستند، گفت: پرواز زائران از فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اهواز، ارومیه، بوشهر، مشهد، یزد، بیرجند، اصفهان و رشت انجام می‌شود.

مهری اضافه کرد: زائران استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، از فرودگاه مشهد، زائران استان‌های اصفهان و چهار محال و بختیاری از استان اصفهان، زائران استان‌های آذربایجان شرقی از استان تبریز، زائران استان کرمان از فرودگاه کرمان، زائران استان‌های فارس و کهگیلویه و بویر احمد از فرودگاه شیراز، زائران استان گلستان از فرودگاه گرگان، زائران یزد از فرودگاه یزد، زائران استان کرمانشاه و ایلام از فرودگاه کرمانشاه و زائران استان مازندران از فرودگاه ساری، زائران استان گیلان از فرودگاه رشت، زائران خراسان جنوبی از فرودگاه بیرجند، زائران استان بوشهر از فرودگاه بوشهر، زائران استان خوزستان از فرودگاه اهواز و زائران استان آذربایجان غربی از فرودگاه ارومیه پرواز خواهند کرد.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: از مجموع ۸۶ هزار نفر زائران اعزامی به سرزمین وحی ۳۰ هزار نفر از استان تهران و از فرودگاه امام خمینی عازم می شوند.

* عملکرد سه ماهه پلیس فرودگاه‌های کشور

فرمانده پلیس فرودگاه های کشور در ادامه این نشست به عملکرد پلیس در سه ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: کشفیات مواد مخدر در سه ماهه امسال نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته ۷۲ درصد افزایش داشته است.

سردار مهری گفت: با تلاش و کوششهمکارانمان در کنترل مسافران و همچنین بار و مرسولات پستی، ۴ درصد دستگیری‌ها افزایش داشت.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور به افزایش ۱۶ درصدی کشفیات در مرسولات پستی اشاره کرد و افزود: در همین بازه زمانی حدود ۲۵ کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک در فرودگاه شیراز به مقصد لندن در دستگاه صنعتی جاسازی شده بود کشف و ضبط شد.

سردار مهری تصریح کرد: با هماهنگی با پلیس انگلستان یک فرد قاچاقچی هم در انگلستان شناسایی و دستگیر شد.

وی به آمار دقیق دستگیری پلیس در حوزه کشف مواد به روش بلع و دستگیری قاچاقچیان پرداخت و گفت: در کشفیات ۲ برابر و دستگیری‌ها ۳ برابر افزایش داشتیم؛ همچنین در سه ماهه اول سال دو باند متشکل از زنان که در شیراز اقدام به حمل مواد مخدر به خارج از کشور می‌کردند را شناسایی و دستگیر کردیم؛ یکی از بندها متشکل از ۱۰ نفر از زنان بود که مواد که عمدتاً تریاک بود را از ایران به قطر و از قطر به آسیای شرقی قاچاق می‌کرد.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور افزود: تعداد کشفیات باندهای قاچاق مواد مخدر در این بازه زمانی دو برابر افزایش یافته است؛ ۳۴ درصد افزایش کشف مواد و افزایش سه برابری دستگیری‌ها را داشته‌ایم.

سردار مهری به کشفیات کالای قاچاق و ارز در سه ماه ابتدای سال اشاره کرد و گفت: ارزش ریالی کالاهای قاچاق و ارز مکشوفه ۲۶۳ میلیارد ریال است که ۵۰ درصد افزایش داشته است؛ در این راستا دستگیری متهمان نیز ۳۰ درصد افزایش یافته و تعداد پرونده‌ها نیز ۳۵ درصد.

وی به تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده کالای قاچاق بر حسب ارزش ریالی در سه ماهه اول امسال پرداخت و گفت: تعداد پرونده‌های تشکیل شده با ارزش ریالی ۱۰ میلیون به پایین ۳۵ درصد افزایش؛ ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ۵۶ درصد افزایش؛ ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون، ۹ درصد؛ ۵۰۰ میلیون به بالا نیز ۶۲ درصد افزایش یافته است و در کل می‌توان گفت تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده کالای قاچاق در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور اظهار داشت: بیشترین کشفیات در فرودگاه حضرت امام (ره) بوده است.

/ایرنا

ارسال نظر

آخرین اخبار