10مورد از تنظیمات دوربین کنون

در این مطلب قصد داریم 10مورد از تنظیمات دوربین کنون برای شما کاربران گرامی توضیح دهیم. در صورتی که قصد خرید دوربین عکاسی و ورود به حیطه عکاسی دارید، این مطلب می تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

دوربین عکاسی ابزاری برای ثبت عکس و فیلم­هایی است که هر کس تمایل به ثبت آنان دارد. دوربین­های عکاسی در مدل و برندهای مختلف وجود دارند، که هر کدام مزیت­های مربوط به خود را دارد. این دستگاه جذاب از قرن­های بسیار دور در دسترس افراد قرار گرفته تا لحظه­های جذاب زندگی را ثبت کنند.

تنظیم حالت عکسبرداری

dfsfds

برای این کار از حالت دستی و یا نیمه اتوماتیک استفاده می­شود، تا خلاقیت بیشتری در عکس­های گرفته شده به دید بیاید.

برای تنظیم این حالت در دوربین کنون از صفحه مدرجی که در بالای آن قرار دارد، استفاده می­شود. که هر چه دوربین حرفه­ای­تر باشد؛ بالطبع از حالات مختلفی برای عکسبرداری برخوردار است.

تنظیم دریچه عبور نور، سرعت شاتر و جبران نوردهی

تنظیم دریچه عبور نور، سرعت شاتر و نوردهی در دو حالت دستی و نیمه اتوماتیک استفاده می­گردد. هر چه دوربین مانند برند کنون پیشرفته باشد، برای همچین تنظیماتی صفحات خاصی وجود دارد. برای تنظیم دریچه عبور نور و سرعت شاتر دکمه­ای که در پشت دوربین به نام دکمه جبران نورددهی وجود دارد، را باید فشرد.

 

 • در وضعیت Program می­توان دریچه عبور نور را تنظیم نمود و با دکمه Exposure Compensation و صفحه مدرج میزان جبران نورددهی قابلیت تنظیم و تغییر را دارد.
 • تنظیم سرعت شاتر در وضعیت Shutter priority با صفحه مدرج امکان­پذیر بوده و تغییر میزان جبران نوردهی با دکمه Exposure Compensation و صفحه مدرج انجام می­گیرد.
 • و در حالت دستی سرعت شاتر با صفحه مدرج انجام گرفته و تنظیم دریچه عبور نور با صفحه مدرج و دکمه Exposure Compensation صورت­پذیر است.

تنظیم ISO

برای تنظیم نورگیری از ISO استفاده شده، که باید این دکمه را که در بالای دوربین قرار داشته را فشرد و با توجه به صفحه مدرج تنظیمات لازمه را انجام نمود.

dfsdfdsfsd

بالانس سفیدی

برای عکسبرداری با توجه به اینکه در چه زمانی از روز تمایل به این کار دارید، می­توانید نور را تنظیم نمایید، که از نارنجی تا رنگ آبی متفاوت خواهد بود. بالانس سفیدی کارش را به صورت اتوماتیک انجام خواهد داد. اما با این­حال نیاز به تنظیمات دستی نیز هست.

که ابتدا لازم است کلید WB فشرده شود، سپس یکی از حالات زیر انتخاب گردد:

 • Auto White Balance
 • Daylight
 • Shade
 • Cloudy
 • Tungsten Light
 • White Fluorescent Light
 • Flash
 • Custom

تنظیم حالت و نقطه Autofocus

دوربین کنون دارای سه حالت مختلف اتوفوکوس به نام­های تک شات One Shot که برای عکس از سوژه­های ثابت کاربرد دارد و دوربین بعد از فوکوس روی تصویر متوقف و سپس قفل می­شود، Al Focus دوربین به صورت هوشمند بین دو حالت تک شات و پیوسته قرار می­گیرد و Al Servo برای سوژه­های متحرک است. که باید برای استفاده از آن­ها دکمه AF پشت دوربین فشرده شود، سپس حات دلخواه انتخاب گردد.

برای تنظیم دستی باید دکمه AF Point Selection فشرده شود و بعد هر دی-پدی که فرد به آن تمایل دارد را انتخاب کند.

 تنظیم تایمر خودکار و حالت عکاسی

تایمر این دوربین بین 2 تا 10 ثانیه بوده، که برای سلفی گرفتن عکس­های دسته­جمعی مناسب است. که برای استفاده از این حالت کافیست؛ دکمه پشت دوربین به نام Self-Timer/Shooting Mode را فشرد. و امکان تنظیم گرفتن عکس تک یا پیوسته نیز وجود دارد.

قرار دادن دوربین در حالت فیلمبرداری

برای دوربین غیر حرفه­ایDSLR  کنون در حالتی که تمایل به ضبط فیلم باشد، باید دکمه پاور را دو بار به جلو هل داد.

که در ابتدا لازم است کلید Live View/Record فشرده شود. همچنین در زمان فیلمبرداری با دکمه شاتر می­توان عکسبرداری کرد.

تغییر کیفیت تصویر

برای گرفتن عکس باکیفیت بعد از فشردن منوی پشت دوربین، از آپشن RAWکه نسبت به حالت JPEG پیشرفته­تر است، می­توان استفاده نمود.

مرور عکس­ها

برای بازبینی عکس­های گرفته شده در حین کار، از دکمه پلی می­توان استفاده نمود. و برای حذف عکس­هایی که لخواه نیست باید کارت SD را فرمت کرد.

فرمت کارت SD به جای پاک کردن عکس­ها

 برای فرمت کردن کارت SD باید بعد از انتخاب گزینه Format card، OK زا زد. همه موارد ممکن است به کار نیاید، اما بالاخره برای گرفتن عکس­های باکیفیت و جذاب انجام تنظیمات در دوربین ضروری است، که باید به آن­ها توجه کرد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد خرید دوربین عکاسی به نمایندگی دوربین کانن سایت دنیای دوربین (WWW.cameraworld.ir) مراجعه نمایید.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار