آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد تقاضای جهانی نفت طی ۲۰۱۹ ، ۱.۱ میلیون بشکه در روز رشد کند و در سال آینده میلادی ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد.

پیش‌بینی رشد ۱.۳ میلیون بشکه‌ای تقاضای روزانه نفت جهان در ۲۰۲۰

 گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد :« قیمت نفت در حال حاضر 20 درصد پایین تر از سال گذشته است که به نفع مشتریان است» .
«افزایش تولید نفت شیل آمریکا باعث شد این کشور با صادرات بیش از 3 میلیون بشکه نفت در روز در ماه ژوئن، از برخی صادرکنندگان بزرگ نفت پیشی بگیرد.
آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است، تخمین می زند تقاضای جهانی نفت طی 2019 ، 1.1 میلیون بشکه در روز رشد کند و در سال آینده میلادی 1.3 میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد، درصورتی که هیچ توقفی در مذاکرات تجاری چین و آمریکا پیش نیاید و تنش‌ها حول مسئله ایران کاهش یابد .
افزایش دوباره تولید نفت آمریکا پس از طوفان دوریان به همراه رشد تولید برزیل و دریای شمال، همگی باعث شده تولید نفت خارج از سازمان کشورهای صادر کننده نفت به شدت افزایش یابد .
با کاهش تولید نفت عربستان و درگیری روسیه با آلودگی یکی از خط لوله های صادراتش، صادرات نفت خام آمریکا به بیش از 3 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن افزایش یافت .
پیش بینی می شود رشد تولید کشورهای غیراوپک در 2020 ، 2.3 میلیون بشکه در روز باشد که 400 هزار بشکه بیشتر از سال جاری است. در همین حین، تقاضا برای نفت خام اوپک به 28.3 میلیون بشکه در سال 2020 می‌رسد که 1.4 میلیون بشکه کمتر از تولید این گروه در ماه اوت است .
این اختلاف تولید و صادرات باعث می شود اوپک و متحدانش از جمله روسیه قرارداد کاهش تولید خود را مورد بازبینی قرار دهند .
طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه، عراق و نیجریه در ماه اوت 600 هزار بشکه در روز بیش از سهمیه شان از قرارداد اوپک تولید داشتند ولی عربستان سعودی کمتر از سهمیه اش تولید کرد .
صادرات نفت ایران که یکی از اعضای اوپک است و همچنان تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، در ماه اوت به صورت ماهانه نصف شد و به تقریبا 200 هزار بشکه در روز رسید. سال گذشته در همین زمان ایران 2.1 میلیون بشکه در روز صادرات داشت .

 

ارسال نظر

آخرین اخبار