قیمت نفت که همچنان تحت تاثیر نگرانی‌ها در مورد چشم‎انداز اقتصاد جهانی قرار دارد، در نخستین روز از معاملات هفتگی با ۰.۳ درصد رشد به ۶۲.۱۲ دلار رسید.

افزایش قیمت نفت در نخستین روز از معاملات

به گزارش گلستان ۲۴؛ قیمت نفت که هفته گذشته به پایین‌ترین سطح دو هفته گذشته رسیده بود، در نخستین روز از معاملات جهانی اندک افزایش یافت.

 

بازار نفت اما همچنان تحت تاثیر نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی قرار دارد.

هر بشکه نفت خام برنت امروز با ۰٫۳ درصد رشد (معادل ۲۱ سنت) به ۶۲٫۱۲ دلار رسید. هر بشکه نفت خام امریکا هم با همان میزان رشد با نرخ ۵۴٫۷۵ دلار معامله شد.

در اواسط ماه سپتامبر، پس از حمله حوثی‌های یمن به مجموعه پالایشگاهی و میدان نفتی آرامکو، جریان ۵٫۷ میلیون بشکه از نفت عربستان دچار اختلال شد.

این حمله که پنج درصد از عرضه جهانی را کاهش داد، موجب شد نرخ نفت تنها در یک روز ۱۵ درصد رشد کند.

ولیعهد سعودی که ایران را مسئول حمله آرامکو می‌داند، روز گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد: اگر اقدامات ایران را متوقف نکنیم نرخ نفت بالا خواهد رفت. با این حال، راه‌حل سیاسی را در برابر ایران نسبت به راه‌حل نظامی ترجیح می‌دهم.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تولید نفت عربستان سعودی به سح عادی بازگشته و این مسئله موجب شده توجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بار دیگر به جنگ تجاری معطوف شود.

علی‌رغم تشدید تنش‌ها در خاورمیانه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نگران فشار ناشی از جنگ تجاری دو اقتصاد بزرگ جهان و وقوع رکود اقتصادی بر بازار نفت هستند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا قصد دارد شرکت‌های چینی را از فهرست بازارهای سهام امریکا خارج کند. اجرای این تصمیم می‌تواند تنش‌های تجاری میان امریکا و چین را تشدید کند.

منبع: تجارت نیوز

 

ارسال نظر

آخرین اخبار