دولت در راستای اجرای تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال یارانه ۷۰۰ هزار نفر را در شهریور ماه حذف کرده است. از آن جایی که به گفته نمایندگان مجلس باید یارانه ۵.۵ میلیون نفر حذف شود، باید دید در مهر ماه دولت چه بخشی از جمعیت یارانه‌بگیران را حذف می‌کند؟

از حذف یارانه‌ها چه خبر؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ مطابق آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۸، دولت موظف است یارانه دهک‌های پردرآمد را حذف کند. در جلسه روز ۱۶ تیر ماه امسال نیز هیات وزیران آیین‌نامه اجرایی این تبصره را با هدف تعیین منابع و مصارف یارانه تصویب کردند و دولت موظف شد با استفاده از تمامی بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند.

 

بر این مبنا محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت در میانه شهریور ماه امسال در این خصوص گفت: آن دسته از خانواده‌ها که میزان مصرف‌شان از حد معین بالاتر است مشمول حذف یارانه می‌شوند.

این اقدام از شهریور ماه آغاز شد که طبق اعلام دولت از حدود ۷۸ میلیون نفری که در کشور هر ماه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت می‌کنند حدود ۲۰۰ هزار خانوار آن از لیست یارانه بگیران حذف شده است.

سه هفته از حذف یارانه این افراد می‌گذرد، طبق گزارش ایسنا حدود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر یعنی نزدیک به ۵٫۹ درصد از افراد حذف شده نسبت به اقدام اعتراض کرده‌اند و همچنان اعلام اعتراض ادامه دارد.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن این که تعداد خانوارهای حذف شده را ۱۷۰ هزار خانوار معادل ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: حدود شش هزار و ۸۰۰ مورد اعتراض بعد از حذف، در سامانه ثبت شده است.

اما حضور افرادی با وضعیت مالی خوب و گردش بالا در بین معترضان موضوعی است که برخی از رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند تا جایی که خبرآنلاین از یک کاریکاتور برای پرداختن به این موضوع استفاده کرده است، موضوع این کاریکاتور اظهارات حسین میرزایی، سخنگوی ستاد یارانه تبصره ۱۴ است که در خصوص یارانه بگیران غیرنیازمند گفته است: فردی در یکی از پاساژهای تهران بیش از ۲۰ میلیارد تومان تراکنش سالیانه و حدود ماهی ۲۰۰ میلیون تومان تراکنش دارد.

طبق سخنان وی نزدیک به ۴۷ درصد اعتراض‌هایی که صورت گرفته از آن دسته افرادی هستند که بر اساس قرائن و حساب‌های بانکی و بانک‌های اطلاعاتی که وجود دارد این افراد مشمول دریافت یارانه نمی‌شوند.

پرداختن به این افراد را ایسنا در قالب یک گزارش مدنظر قرار داده است که براساس این گزارش در موردی دیگر، فرد معترض بعد از این‌که رضایت کتبی خود برای بررسی حساب‌های بانکی را اعلام کرده است، ‌وضعیت مالی و بانکی وی نشان داده این فرد گردش مالی حدود چهار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۷ داشته و ماهی ۵۰ میلیون تومان اقساط پرداخت می‌کرده است.

در جدیدترین خبر از اقدام دولت برای حذف بخشی از یارانه‌بگیران سیدحسین حسینی‌شاهرودی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تنسیم اعلام کرده که طبق برآوردهای انجام شده، یارانه حداقل ۵.۵ میلیون نفر با توجه به کاهش منابع هدفمندی یارانه‌ها، باید حذف شود و امکان قانونی آن فراهم است.

در حالی قرار است یارانه ۵٫۵ میلیون نفر حذف شود که فرید موسوی، نماینده مجلس شورای اسلامی در ابتدای مرداد ماه اعلام کرده بود که درباره ۱۰ میلیون نفر در کشور هیچ اطلاعات ثبت شده‌ای در کشور نداریم.

علیرضا محجوب، نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز ضمن تایید اظهارات موسوی در این باره توضیح داد: یعنی اطلاعات جامعی از این ۱۰ میلیون نفر وجود ندارد که مشخص شود این تعداد مشمول هستند یا نه، تا در مورد آنها تصمیم‌گیری شود. البته این تعداد بیشتر از ۱۰ میلیون نفر است. دریافت‌کنندگان همواره بیش از مجموع جمعیت بوده بنابراین حداقل من با موضوع کسری جمعیت مواجه نبوده‌ام.

با توجه به مسائلی که این حذف یارانه‌ها به دنبال داشته است باید دید در پرداخت یارانه مهر ماه چه تعدادی حذف می‌شوند و این بار چه اقشاری را دربرمی‌گیرد؟

منبع: تجارت‌نیوز

 

ارسال نظر

آخرین اخبار