رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: منطقه آزاد چابهار ظرفیت‌های حیرت آوری دارد،اما متاسفانه این منطقه فاقد زیرساخت های لازم برای تحقق اهداف است.

منطقه آزاد چابهار فاقد زیرساخت های لازم برای تحقق اهداف است

به گزارش گلستان ۲۴؛ جمشید نفر با یادآوری این‌که مناطق آزاد با سه هدف توسعه صادرات، جذب سرمایه گذاری و انتقال فناوری ایجاد شدند، اظهار کرد: ساختار اقتصادی کشور  طی 40 سال اخیر صادرات محور نبوده و بیشتر یک ساختار وارداتی داشته لذا همه اقدامات هم برای سهولت واردات انجام می شد، به بیانی دیگر ساختار اقتصاد کشور ما به گونه ای نبوده که شرکت های بزرگ و مگا پروژه ها پا بگیرند و تقویت شوند.

وی افزود: متاسفانه بخش خصوصی به خاطر ساختارهای غلط و تعدد شرکت های دولتی و خصولتی از سهم اندکی برخوردار است و همین سهم اندک موجب عدم تقویت مگاپروژه ها شده است.

وی ادامه داد:‌ وزارت صمت با شدت گیری تحریم ها علیه ایران به فکر توسعه تجارت پیرامونی و پژوهش در این خصوص افتاد. طبق پژوهش انجام شده 13 کشور اطراف ایران پتانسیل تجارت 3100 میلیارد دلاری دارند. در حالیکه صادرات غیرنفتی و نفتی ایران در بهترین حالت 40میلیارد دلار است.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این‌که اگر بتوانیم 2درصد این رقم را بگیریم به  1.5 برابر صادرات موجود خواهیم رسید، گفت: مسئول منطقه آزاد چابهار چندی پیش آمارها و ظرفیت هایی از این منطقه برشمرد که همه ما را حیرت زده کرد اما متاسفانه این منطقه فاقد زیرساخت های لازم برای تحقق کامل اهداف است.

نفر تاکید کرد: قوانین بسیار خوبی داریم اما نظارت بر اجرای قوانین انجام نمی شود و این، نتیجه ای جز ایجاد مشکل ندارد.

/تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار