یک کارشناس صنعت خودرو گفت: تولید لاستیک‌های با فناوری‌های نوین در کشور می‌تواند در صرفه جویی مصرف سوخت موثر باشد.

تاثیر لاستیک بر بهینه‌سازی مصرف سوخت

به گزارش گلستان ۲۴؛ امیرحسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو گفت: یکی از اشتباهاتی که در ایران رخ می‌دهد فرض بر این است که ما هر چقدر موتور بهتری داشته باشیم مصرف سوخت کمتر می‌شود در حالی که عوامل متعددی در مصرف سوخت اثر می‌گذارند. دولت باید به جای راه‌اندازی یورو ۴، ۵ و ۶، روی حمل و نقل عمومی کار کند تا ترافیک کم شود و همچنین نیاز است تا عوارض افزایش یابد.

او بیان کرد: اما اصولا این کار بر عکس انجام می‌شود، به طور مثال اول عوارض را زیاد می‌کنند و بعد به سراغ حمل‌ونقل عمومی می‌روند که در آخر کار درست نمی‌شود. نیاز است برای رفع آلودگی و مشکلات ترافیکی به مترو رسیدگی کنند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: هم اکنون حدود ۹ یا ۱۰ هزار اتوبوس نیاز داریم چرا که رسیدگی به حمل‌ونقل عمومی واجب‌ است و در آلودگی محیط‌زیست و کاهش مصرف سوخت خیلی تأثیر‌گذار است.

کاکایی تشریح کرد: از ۱۰۰ درصد ارزش یک خودرو، ۴۰ درصد آن ارزش موتور و حدود ۲۰ درصد ارزش گیربکس و حدود ۲۰ درصد هم ارزش لاستیک است. خوشبختانه با استفاده از فناوری‌های روز می‌توانیم لاستیک‌های مدرن را هم تولید کنیم، اما تولید آن نسبت به دیگر کالاها گران تر است اما به دلیل اینکه مردم ارزش جدی آن را نمی‌دانند به سراغ لاستیک‌های ارزان‌تر می‌روند.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: باید به این نکته توجه کرد که اگر از بهترین موتور هم استفاده کنیم اما لاستیک بد بکار ببریم تمام زحمت‌ها به هدر خواهد رفت؛ مثلا یک موتور ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارد بعد می‌گویند چرا این خودرو ۱۰ لیتر مصرف دارد که از دلایل آن می‌توان به لاستیک، گیربکس یا کلاج اشاره کرد.

او تشریح کرد: حجم خودرو در افزایش سوخت بسیار تاثیر‌گذار است به طور مثال خودرو شاسی بلند در برابر خودرو معمولی هم سوخت بیشتری مصرف می‌کند و در ایجاد آلودگی نیز متفاوت است.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: یکی از راه‌های کاهش سوخت، خاموش کردن ماشین پشت چراغ قرمز است، به طور مثال اگر در یک ترافیک ۳ دقیقه‌ای ایستاده اید، می‌توانید خودرو را خاموش کنید. سرعت بالا نیز در افزایش مصرف سوخت موثر است همچنین اگر خیلی اسپرت رفتار کنید، یعنی تند تند دنده را عوض کنید مجدد مصرف افزایش می‌یابد.

کاکایی بیان کرد: اگر رفتار منطقی‌ داشته باشید، یعنی هم کمتر دنده عوض کنید و در زمان مناسب این کار را انجام دهید، موتور هم کمتر مصرف خواهد شد. به همین دلیل در دنیا روی گیربکس‌های ۶ سرعته کار کردند چرا که در راندمان موتور تاثیر زیادی دارد.

او تشریح کرد: قرار است در کشور یورو ۵ و یورو ۶ داشته باشیم، چرا که استاندارد‌های روز اروپاست. یکی از قسمت‌های مهم گیربکس است که با گیربکس ۴ و ۵ دنده دیگر جواب نمی‌دهد و باید خودرو ۶ دنده داشته باشد، خوشبختانه در کشور تئوری ساخت گیریکس را بلد هستیم و بسیاری از تجهیزات پیشرفته‌ آن هم موجود است تا روی داخلی‌سازی آن کار کرد.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اما باید به این نکته توجه کرد که داخلی‌سازی این محصولات سرمایه‌گذاری بالایی می‌خواهد و که اخیرا هم به دلیل جدی شدن مسئله، روی گیربکس ۶ سرعته کار می‌کنند.

کاکایی تشریح کرد: زمانی که مصرف سوختتان پایین‌تر می‌آید، کلاس کاریتان به لحاظ آلودگی بالاتر می‌رود یعنی استاندارد بالاتری را رعایت می‌کنید و هزینه فناوری آن را پرداخت کنید. به طور طبیعی زمانی که به جای موتور یورو ۴، یورو ۵ بخرید نیاز به برخی تجهیزات و قطعات اضافه دارد در نتیجه نرخ خودرو افزایش می‌یابد.

این کارشناس صنعت خودرو تشریح کرد: درست است که شکل ظاهری خودرو تغییری نکرده باشد اما کاربراتوری آن تغییر کرده است چرا که هر کدام از قطعه‌های اضافی ۵۰۰ یا هزار دلار نرخ خودرو را افزایش می‌دهد این افزایش نرخ دلاری به این دلیل است که نرخ را بر مبنای نرخ بین‌المللی محاسبه می‌کنند.

کاکایی بیان کرد: امروزه مهم‌تر از کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی است که باید در ساخت خودرو به آن توجه کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

ارسال نظر

آخرین اخبار