قیمت نفت در روز پایانی معاملات هفته گذشته ۲.۳۵ دلار افزایش یافت و به ۶۸ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید.

قیمت جهانی نفت (۹۸/۱۰/۱۴)

به گزارش گلستان ۲۴؛ در پی به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، فرمانده نظامی ارشد ایران در عراق توسط امریکا، نرخ نفت شاهد بیشترین افزایش طی سه ماه گذشته بود که دلیل آن ترس از افزایش درگیری‌ها در منطقه و مختل شدن عرضه نفت است.

 نرخ نفت برنت در معاملات روز جمعه ۲.۳۵ دلار افزایش یافت و به ۶۸ دلار و ۶۰ سنت در پایان معاملات هفته رسید. نرخ نفت امریکا نیز ۱.۸۷ دلار افزایش پیدا کرد و به ۶۳ دلار و ۵ سنت در هر بشکه رسید.

 درگیری‌ها بین امریکا و ایران طی سال گذشته پس از وضع دوباره تحریم‌ها علیه تهران افزایش یافته است.

 شهادت سردار سلیمانی درگیری‌ها را دوباره به اوج رساند و نگرانی در مورد مختل شدن عرضه نفت خام افزایش یافت ولی تاثیر افزایش خطرات ژئوپلیتیکی بر نرخ نفت هنوز مشخص نیست.

اندی لیپو، رئیس شرکت لیپو اویل گفت: « بازار در حال ارزیابی احتمال اختلال در عرضه نفت است. صادرات نفت ایران همین حالا هم در پایین‌ترین حد قرار دارد.بنابراین این کشور از نظر صادرات نفت خام چیزی برای از دست دادن ندارد».

 سفارت امریکا در بغداد در روز جمعه از تمام شهروندانش خواست فورا عراق را ترک کنند. امریکایی هایی هم که در شرکت‌های نفت خارجی در بصره عراق کار می‌کردند، آماده خروج از این کشور شده‌اند.

 وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد تمام میادین نفتی این کشور فعالیت معمول خود را دارند و تولید و صادرات تحت تاثیر قرار نگرفته است.

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار