دهم دی ماه دومین مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، اما اعتراضات کسانی که خود را مشمول دریافت این یارانه می‌دانند ادامه دارد.

در دومین مرحله یارانه معیشتی چه گذشت؟چرا اعتراضات ادامه دارد

به گزارش گلستان ۲۴؛ قیمت بنزین از ساعت ۲۴ روز ۲۴ آبان ماه از لیتری هزار تومان به لیتری سه هزار تومان رسید و افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی داشت.

پس از آن دولت مکلف شد عواید حاصل از افزایش قیمت بنزین را به حساب سرپرستان خانوار به عنوان یارانه معیشتی یا یارانه سوخت واریز کند، بر این اساس خانواده یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده ۴ نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی دریافت می‌کنند.
 
مرحله اول واریزی‌ها طی سه مرحله در روزهای ۲۷ آبان، ۳۰ آبان و دوم آذر ماه به حساب ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار معادل ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور واریز شد.
پس از این واریزی‌ها بسیاری از کسانی که یارانه را دریافت نکرده بودند، خود را مشمول دریافت این یارانه می‌دانستند، بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کد دستوری *۶۳۶۹# و سامانه https://hemayat.mcls.gov.ir/ را برای ثبت اعتراض متقاضیان اعلام کردند.
 
به گفته حسین میرزایی، سخنگو ستاد شناسایی مشمولان یارانه معیشتی: سه میلیون و ۷۰ هزار نفر درخواست خود را برای دریافت یارانه معیشتی ثبت کرده‌اند.
 
بنا به اظهارات وی، برای این که در فرایند شناسایی دقت فدای سرعت نشود قرار شده است که نتیجه شناسایی این افراد تا پایان دی ماه به سازمان برنامه و بودجه داده شود.
 
روز واریز دومین مرحله یارانه معیشتی از سوی مژگان خانلو، سخنگو ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه ۱۰ دی ماه اعلام شد؛ وی همچنین از برنامه‌ریزی دولت برای واریز این یارانه در ادامه در روز دهم هر ماه و یارانه نقدی در روز بیستم هر ماه خبر داد.
پرداخت یارانه دی ماه در روز دهم از سوی محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز تایید شد.
در روز نهم دی ماه، مهدی قمصریان، سخنگو سازمان برنامه و بودجه در خصوص افزوده شدن تعدادی از متقاضیان برای دریافت یارانه معیشتی دی ماه خبر داد و گفت در این مرحله ۴۱۹ هزار و ۳۰۴ خانوار دیگر که درخواست بررسی مجدد آنها از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید شده‌اند حمایت معیشتی مرحله اول و دوم را همزمان در روز ۱۰ دی ماه دریافت خواهند کرد.
در روز دهم دی ماه، وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی دوازدهمین اطلاعیه‌ خود را درباره این که جاماندگان یارانه معیشتی چه کنند؟ منتشر کرد که براساس آن، از تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۸ افرادی که تاکنون برای دریافت یارانه اقدام و ثبت نام نکرده‌اند و متقاضی دریافت طرح حمایت معیشتی هستند می‌توانند برای پیگیری فرآیند درخواست برخورداری از بسته حمایت معیشتی به سایت hemayat.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.
یارانه معیشتی شب ۱۰ دی ماه واریز شد، اما برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز گفته‌اند در حالی که یارانه معیشتی آذر ماه را دریافت کرده‌اند، اما یارانه دی ماه به حساب آن‌ها واریز نشده است. تعداد قابل توجهی از کامنت‌های مخاطبان را در گزارش «متقاضیان یارانه معیشتی امشب ثبت نام کنند» می‌توانید بخوانید.

/کارگرآنلاین

ارسال نظر

آخرین اخبار