به دنبال تعطیلی ۲ میدان نفتی اصلی لیبی توسط نظامیان و اعلام حالت فورس ماژور توسط این کشور و همچنین گسترش اعتراضات در عراق که موجب افزایش نگرانی‌ها از اختلال در عرضه نفت شده است، نرخ نفت روز سه شنبه شاهد افزایش بود.

قیمت جهانی نفت ( ۹۸/۱۱/۰۱)

به گزارش گلستان ۲۴؛ نرخ هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۱ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۳۱ سنت رسید. نرخ نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا هم امروز ۲۰ سنت معادل ۰.۳ درصد رشد داشت و به ۵۸ دلار و ۷۴ سنت رسید.

تحلیلگران بانک‌ای ان زد در یادداشتی نوشتند: «افزایش اختلال در عرضه نفت.... در لیبی احتمالا موجب ادامه رشد نرخ نفت در طی روزهای آینده خواهد شد.»

دو میدان نفتی اصلی در جنوب شرق لیبی روز یکشنبه و پس از آنکه نیروهای وفادار به ژنرال هفتر یک خط لوله نفتی را مسدود کردند، فعالیت خود را متوقف نمودند. بر اساس اعلام شرکت ملی نفت لیبی، توقف فعالیت این دو میدان تولید نفت لیبی را به شدت کاهش می‌دهد.

بر اساس سندی که برای تجار نفتی ارسال شده، شرکت ملی نفت لیبی با اعلام حالت فورس ماژور خواستار معافیت از ایفای تعهدات قراردادی خود در قبال خریداران شده و اعلام کرده که فعلا قادر به بارگیری نفت از میادین شراره و الفیل در جنوب غرب این کشور نیست. شرکت ملی نفت لیبی گفته در صورت ادامه این وضعیت، تولید نفت این کشور به ۷۲ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

در همین حال اعتراضات ضد دولتی در عراق، دیگر تولید‌کننده عمده نفت نیز یکی دیگر از عوامل رشد نرخ نفت بوده، هرچند که مقامات عراقی گفته‌اند تولید نفت در میادین جنوبی این کشور از اعتراضات اخیر تاثیری نپذیرفته است.

منبع: ایران‌جیب

 

ارسال نظر

آخرین اخبار