فیبریلاسیون دهلیزی که نوعی تپش نامنظم قلب است می تواند منجر به سکته، نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلبی عروقی شود. شایع ترین فاکتور پرخطر قابل اصلاح فیبریلاسیون دهلیزی، فشارخون بالاست.

کنترل شدید فشارخون ریسک تپش نامنظم قلب را کاهش می دهد

به گزارش گلستان ۲۴؛ محققان در مطالعه خود 8022 فرد مبتلا به فشارخون بالا را که در معرض ریسک بالا بیماری قلبی عروقی بودند بررسی کردند. این افراد دچار فیبریلاسیون دهلیزی نبودند.

نیمی از شرکت کنندگان در معرض درمان تهاجمی شدید با میزان های مختلف دارو قرار گرفتند تا فشار خون سیستولیک شأن، عدد بالا در هنگام خوانش فشارخون، به زیر 120 برسد. نیم دیگر شرکت کنندگان، تحت درمان عادی فشارخون برای کاهش به زیر 140 قرار گرفتند.

در طول 5 سال پیگیری وضعیت این افراد، 88 نفر در گروه درمان تهاجمی مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شدند، درحالیکه در گروه تحت درمان استاندارد، 118 نفر مبتلا به این نوع تپش قلب شدند. این یافته بدین معناست که ریسک فیبریلاسیون دهلیزی در افراد تحت درمان تهاجمی فشارخون، 26 درصد کمتر است.

دکتر «السید سلیمان»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقاتی ویک فورست کارولینای شمالی، در این باره می گوید: «نتایج ما نشان دهنده راهی برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی در افراد مبتلا به فشارخون بالاست.»

وی در ادامه می افزاید: «یافته های ما بسیار حائز اهمیت هستند چراکه در حال حاضر داروی ویژه خاصی برای پیشگیری از اختلال تپش قلب در افراد مبتلا به فشارخون بالا در دسترس نیست.»

پیش بینی می شود با افزایش جمعیت مسن، شمار افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تقریباً دو برابر شود. از اینرو کنترل فاکتورهای پرخطر فیبریلاسیون دهلیزی، بخصوص فشار خون بالا، بسیار مهم است.

/مهر

ارسال نظر

آخرین اخبار