عضو شورای عالی کار، گفت: مصوبه تعیین دستمزد ۹۹ کارگران در جلسه‌ای که در اواسط خردادماه برگزار شد به امضای نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت رسیده است و از تیرماه اجرایی می‌شود. ولی نمایندگان کارگران از میزان این افزایش دستمزد رضایت ندارند و معتقد بودیم که دستمزد پایه کارگران بایستی به اندازه حقوق پایه کارمندان افزایش یابد.

منتظر عوارض ناشی از حقوق کارگران باشیم!

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از گسترش نیوز؛ گفتنی است، تعیین دستمزد کارگران در ماه‌های پایانی هر سال، توسط نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت مشخص می‌شود. ولی، تعیین دستمزد ۹۹ چندین ماه به طول انجامید و نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در خرداد ۹۹ درخصوص آن به نتیجه رسیدند. هر چند که نمایندگان کارگران و جامعه کارگری کشور، انتظار داشتند که میزان دستمزد ۹۹ براساس نرخ تورم افزایش پیدا کند ولی این چنین نشد و دستمزد ۹۹ به نسبت مقداری که قبلا اعلام شده بود و نمایندگان کارگران مصوبه آن را امضا نکرده بودند تفاوت چندانی ندارد. در این خصوص با عضو شورای عالی کار به گفتگو پرداخته‌ایم که مشروح آن به شرح ذیل است:

"علیرضا حیدری" در پاسخ به این پرسش که بعد از مدت‌ها تعیین دستمزد ۹۹ به تصویب نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت رسید؛ نظر نهایی شما در این خصوص چیست؟ اظهار داشت: در این جلسه، توافقاتی درخصوص تعیین دستمزد ۹۹ انجام شد و نمایندگان کارگران این مصوبه را امضا کرده‌اند و مفهوم آن، این است که این مصوبه، مورد تأیید شورای عالی کار است.

وی افزود: نمایندگان کارگران هر چند که این مصوبه را امضاء کرده‌اند ولی این افزایش دستمزد مورد رضایت اعضای شورای کار نیست چون که ما انتظار داشتیم دستمزد ۹۹ کارگران با آن مقداری که قبلا توسط وزارت کار اعلام شده بود تفاوت زیادی داشته باشد.

حیدری تصریح کرد: در این جلسه که نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت حضور داشتند؛ نمایندگان کارگران به تفاوت دستمزد پایه کارمندان و کارگران اشاره داشتند و خواستار این موضوع بودیم که پایه حقوق کارگران به میزان پایه حقوق کارمندان، افزایش پیدا کند ولی این پیشنهاد مورد توافق نمایندگان کارفرمایان و دولت قرار نگرفت.

این عضو شورای عالی کار، افزود: در جلسه اخیر حق مسکن کارگران افزایش یافت ولی دستمزد ۹۹ کارگران مورد رضایت نمایندگان کارگران نیست. 
 

دستمزد ۹۹ تفاوت چندانی با توافق قبلی نکرده است
 

عضو شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود افزایش دستمزد ۹۹ از تیرماه اجرایی می‌شود و تکلیف سه ماه اول سال‌جاری کارگران چه می‌شود؟ گفت: معمولا تعیین دستمزد در ماه‌های پایانی هر سال مصوب می‌شود ولی چون نمایندگان کارگران و نمایندگان کارفرمایان و دولت نتوانستند در سال ۹۸ درخصوص تعیین دستمزد ۹۹ با همدیگر به توافق برسند بنابراین تعیین دستمزد ۹۹ تا خردادماه طول کشید.

حیدری افزود: تعیین دستمزد ۹۹ از زمان توافق و امضای مصوبه آن، لازم‌الاجرا است بنابراین چون درخصوص تعیین دستمزد ۹۹ در خردادماه به توافق رسیده‌ایم این افزایش دستمزد در حقوق خرداد کارگران به بعد اعمال خواهد شد و سه ماهه اول سال ۹۹ شامل این، افزایش حقوق نمی‌شود.

وی در ادامه‌، بیان کرد: در تعیین دستمزد ۹۹ که با نمایندگان کارفرمایان و دولت به توافق رسیده‌ایم نسبت به تعیین دستمزدی که قبلا توسط وازرت کار اعلام شده بود مبلغ قابل توجه‌ای به دستمزد کارگران اضافه نشده است و فقط، حق مسکن و چند بند دیگر به حقوق کارگران اضافه شده است.

حیدری اظهار داشت: در تعیین دستمزد ۹۹ مبلغ ۷۵ هزار تومان از سنوات کارگران کم شد و به حقوق پایه اضافه شد. بنابراین تفاوت چندانی در حقوق کارگران ایجاد نشده است و بایستی منتظر این باشیم که دستمزد ۹۹ چه عواید و عوارضی در زندگی کارگران به دنبال، خواهد داشت. 

وی در پایان، گفت: افزایش حقوق پایه کارگران در دستمزد ۹۹ در حقوق بازنشستگی کارگران تأثیرگذار است و به همین میزانی که حقوق پایه افزایش یافته است به دریافتی بازنشستگان افزوده می‌شود. 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار