یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تورم ۲۲درصدی که بانک مرکزی هدفگذاری کرده است قابل دستیابی است، گفت: اولین قدم برای کاهش نرخ تورم، جبران کسری بودجه است.

کسری بودجه، مهم‌ترین دلیل افزایش تورم/ هدفگذاری تورمی قابل دستیابی است

به گزارش گلستان ۲۴؛ هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص هدف‌گذاری نرخ تورم گفت: اکثر بانک‌های مرکزی در دنیا برای نرخ تورم هدف‌گذاری می‌کنند و این هدف‌گذاری اولا بیانگر استقلال بانک مرکزی است و در ثانی سایر سیاست های مالی ، بودجه‌ای و مالیاتی باید متناسب با سیاست‌های پولی تنظیم گردد به این معنی که سایر سیاست‌ها پیرو سیاست پولی است .

وی افزود: در اقتصاد ایران اگر کسری بودجه اتفاق بیفتد،  بانک مرکزی موظف به تامین کسری بودجه از طریق چاپ پول پر قدرت، خرید و فروش اوراق مشارکت و یا کم و زیاد کردن نرخ سپرده قانونی نزد بانک‌مرکزی است اما در کشور‌هایی با تورم زیر 5 درصد بانک مرکزی از ابزار های خود استفاده می‌کند تا به تورم برنامه ریزی شده برسد ولی در اقتصاد ایران اصولا بانک مرکزی از این ابزار برای تامین بودجه دولت استفاده می‌کند.

استاندار گلستان با بیان اینکه این اقدام بانک مرکزی قدمی در راستای آغاز استقلال بانک مرکزی است، ادامه داد: تقریبا کمتر از پنج درصد کشورها در دنیا تورم بالای 20درصد دارند و بیش از 80درصدشان تورم زیر پنج درصد دارند و تا زمانی که نرخ تورم تحت کنترل نباشد سرمایه‌گذاران نمی‌توانند اطمینانی برای برنامه ریزی بلند مدت داشته باشند و می‌توان این اقدام را چشم اندازی مثبت برای سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری خواند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کسری بودجه عامل این تورم بالاست؟ اظهار داشت : اصلی ترین دلیل وجود تورم، کسری بودجه و رشد نقدینگی است و دولت اول باید به سمت پوشش کسری بودجه از محل منابع خود برود نه منابع بانک مرکزی.

حق شناس در پایان افزود: پیش‌بینی من این است که بانک مرکزی می‌تواند نرخ تورم را با همان رقمی که اعلام کرده است کاهش دهد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار