پرستاران گنبدی که این روزها با روند صعودی آمار مبتلایان به کرونا و خستگی برتن مانده از چند ماه خدمت‌ به این بیماران همچنان سنگر خود را حفظ کرده‌اند از گروه‌های مختلف مردم درخواست کردند برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌هایشان و کمک به کادر پزشکی و پرستاری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند چرا که بیمارستان‌ها این شهرستان تخت خالی برای پذیرش بیمار جدید ندارند.

پرستاران گنبدی: آی آدمها؛ ما را دریابید

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا، جامعه پرستاری گنبدکاووس که با شیوع کووید ۱۹ از اسفندماه پارسال تاکنون در صف مقدم خدمت قرار دارند از کم‌توجهی مردم و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی که نتیجه آن افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا است، گله‌مند هستند.

آن ها معتقدند این کم توجهی سبب شده تا فشار کار آنها در برخی مواقع به حدی زیاد شود که دل خودشان برای خستگی طاقت فرسای همکارانشان بسوزد. 

این قشر اگر چه با گذشت چندین ماه از درگیری با کرونا، ترس و استرس روزهای آغازین شیوع این بیماری را ندارند، اما روند روبه رشد آمار ابتلای کادر درمانی به کووید ۱۹ و در نتیجه افزایش حجم کاری در کنار پرشدن تخت‌های بیمارستانی باعث فشار روحی و جسمی مضاعف بر آنان شده است.

طاهره عباسی مدیر دفتر پرستاری بیمارستان پیامبر اعظم(ص) گنبدکاووس روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از پرشدن تمام تخت‌های این بیمارستان خبرداد و گفت:‌ ابتلای تعدادی از کادر درمان به کرونا موجب فشردگی شیفت‌های کاری برای سایر همکاران شد.

وی ادامه داد: ۲۰ نفر از پرستاران این بیمارستان از خرداد تاکنون به کرونا مبتلا شدند.

 دکتر عبدالرضا فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان روز گذشته گفت که از ابتدای اسفند پارسال تاکنون ۲۰۰ نفر از اعضای کادر درمانی این استان شامل پرستار، پزشک و بهورز به کرونا مبتلا شدند.

مدیر دفتر پرستاری بیمارستان پیامبر اعظم گنبدکاووس در ادامه افزود: مشاهده هر روزه فوت شدگان کرونایی از افراد مسن، جوانان و کم سن و سال در بیمارستان‌ها بر روحیه پرستاران تاثیر منفی گذاشته اما به هیچ عنوان باعث کوتاهی آنان در کارشان نشده و با تمام وجود تلاش داریم بهترین خدمت را به بیماران ارایه دهیم.

عباسی گفت: خطر ابتلا به کرونا خیلی از همکاران را به دلیل ارتباط مستقیم با بیماران تهدید می‌کند و عده‌ای هم برای ادامه خدمت و حفظ سلامت فرزندانشان سختی جدایی چند ماهه از آنان را تحمل می‌کنند چرا که بر تن داشتن لباس پرستاری را برای خود افتخار می‌دانند.

عاطفه سنچولی دیگر پرستار گنبدی از افزایش فشار کاری پرستاران به سبب روند رو به رشد شمار بیماران کرونایی و نیز ابتلای برخی از پرستاران به این بیماری خبر داد و گفت: مطابق استاندارد هر پرستار باید مسوولیت مراقبت از سه مریض را داشته باشد اما در شرایط شیوع کرونا و افزایش مبتلایان هرکدام از ما موظف به مراقبت از هشت تا ۹ مریض هستیم و شیفت‌های کاری پشت سرهم انرژی را از پرستاران گرفته است.

سنچولی افزود: خیلی از بیماران کرونایی بستری در بیمارستان علت ابتلای خود را حضور در مهمانی‌ها و عروسی‌ها عنوان می‌کنند در صورتی که بارها از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به شیوع کووید ۱۹ در این گونه تجمع‌ها و دروهمی‌ها اطلاع رسانی شده بود.

آی‌سونا رحمانی دیگر پرستار گنبدی نیز آرزوی هر پرستاری را بهبود بیماران دانست و اظهار داشت: مشاهده روزانه فوت بیمارانی که روزها برای سلامت آنان تلاش می‌کنیم، تاثیر منفی بر روحیه همکاران گذاشته است.

وی باتاکید برضرورت توجه به خستگی روحی و جسمی پرستاران در چند ماه گذشته بواسطه شیوع کووید ۱۹ از شهروندان گنبدی خواست توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند و تا زمان بهبود شرایط از شرکت در مراسم و جشن‌ها خودداری کنند.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس آمار ابتلا به کرونا در این شهرستان همچنان روند صعودی داشته و شمار بستری شدگان آن به ۲۵۲ نفر رسیده است که علت اصلی آن، حضور پر تعداد مردم در دفاتر خدمات پیشخوان دولت، بانک‌ها و پست بانک‌ها و مهمتر از همه شرکت در مراسم عروسی و عزاداری است.

دکتر فرهاد بدیعی اجباری شدن استفاده از ماسک برای شهروندان هنگام حضور در ادارات و نهادها و مراکز تجمعی را از مصوبات مناسب ستاد ملی مقابله با کرونا و این شهرستان دانست و ابراز امیدواری کرد: نتایج رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در روزهای آینده منجر به کاهش مبتلایان به کرونا در گنبدکاووس شود.

همچنین سراج‌الدین عارف‌نیا معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان روز گذشته با اعلام فعالیت سه هزار پرسنل کادر پزشکی و پرستاری در مراکز درمانی این استان گفت: تعداد افراد کرونایی تحت درمان در بیمارستان‌های گلستان به ۷۰۰ نفر رسیده و با توجه به بستری شدن روزانه ۳۰ تا ۴۰ نفر در این مراکز درمانی، شکستن رکورد بستری هزار و ۲۵۰ نفر در اسفند پارسال دور از انتظار نیست.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته(سه شنبه) گفت، تاکنون ۲۴۵ هزار و ۶۸۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۹۳۱ نفر رسید.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار