امیر سرتیپ خلبان «محمدیوسف احمدبیگی» از تیزپروازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس به برادر شهیدش امیر سرتیپ یعقوب احمدبیگی پیوست.

خلبان احمدبیگی به همرزمان شهیدش پیوست

به گزارش گلستان ۲۴؛ خلبان احمدبیگی، روز گذشته، جمعه؛ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ پس از تحمل سال‌ها درد و رنج به‌جامانده از دوران اسارت در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران دار فانی را وداع گفت. پیکر این شهید خلبان نیروی هوایی ارتش امروز؛ شنبه، ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ تشییع شده و در بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

امیر سرتیپ احمدبیگی از آزادگان دوران دفاع مقدس بود که در جریان یکی از عملیات‌های برون‌مرزی به اسارت عراقی‌ها درآمد و  پس از تحمل بیش از ۹ سال و ۹ ماه اسارت، به میهن بازگشت. او متولد بیستم فروردین‌ماه ۱۳۲۷ در روستای قلعه جعفربیگ (جعفریه فعلی) در شهرستان تویسرکان است.  محمدیوسف احمدبیگی خلبان بمب‌افکن f۴  یا فانتوم بود. او قبل از شروع جنگ عراق علیه ایران، مدت‌ها با دشمن بعثی که از گروه‌های ضدانقلاب مانند احزاب کومله و دموکرات به مرزهای غربی و جنوبی ایران تجاوز کرده بود، جنگید و پروازهای شناسایی رزمی زیادی انجام داد.

احمدبیگی از شب ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ تا سه ماه، پی در پی در عملیات بمباران تجمع نیروها، توپخانه، ادوات زرهی و ماشین‌آلات در جبهه‌ها (پشتیبانی نزدیک هوایی)، و بمباران اهداف مختلفی از جمله انهدام تلمبه‌خانه «کی ۲ » در عمق خاک دشمن حضور فعال داشت. مدت سه ماه هر نوع عملیاتی که به او محول می‌شد انجام می‌داد تا بالاخره ۲۹ آذرماه ۱۳۵۹ هنگام حمله به بالگردهای پارک‌شده در زمین فوتبال ورزشگاه شهر «بدره» عراق، مورد اصابت ضدهوایی دشمن قرار گرفت و همراه با کابین عقب خود، ایوب حسین‌نژادی به اسارت دشمن درآمد. 

منبع: تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار